Küresel Ekonomide Bir Türlü Gelmeyen Bahar

Küresel ekonomilerde hazan rüzgarlarının esmesi biraz eskiye dayanıyor. ABD’nin önceki olay başkanı Donald Trump’ın ticarette korumacı politikaları yürürlüğe sokmasıyla başlayan duraksama, akabinde bu politikaların günümüzde çok da sürdürülebilir olmadığının anlaşılmasıyla beraber rafa kalkmıştı. Peşinden gelen ticaretteki kolaylaştırma dönemine en büyük darbeyi bu sefer de tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını vurmuştu.

Kademeli normalleşme adımları ve aşılamayla birlikte, birikmiş siparişlerin ivmesiyle hızlı bir geri dönüş sağlayan küresel ticaret hacmi, ekonomik aktiviteyi destekleyecek diye bekliyorduk ki şimdi de gündemde hem enflasyonist ortam hem de artık savaş niteliğine dönen jeopolitik riskler var.  Öyle ki uluslararası kuruluşlar da bu riskleri gözeterek 2022 yılına ilişkin tahminlerini aşağı yönlü revize etmeye başladılar. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch mevcut riskler altında küresel ekonomiye dair daha önce yaptığı %4,2’lik büyüme tahminini %3,5’e düşürürken özellikle ekonomik aktiviteyi besleyen enerji arzında yaşanabilecek sıkıntılara dikkat çekti.

Bugünlerde sosyal medya, kullanıcıların yazı bir hayli özlediği paylaşımlarla meşgul. Ama görünen o ki bir türlü gelmeyen bahar, küresel ekonomiden de bir hayli uzak. Zorlu geçen 2020, 2021 yıllarının ardından rahatlama beklenen 2022 yılı da bir hayli zorlu geçeceğe benziyor.

Bu yazı 24 Mart 2022 tarihinde Finanskolik sitesinde yayımlanmıştır.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s