Hakkında

mcd-port.png

Mert Can DUMAN, M.Sc., PhDc

İktisat alanında lisans ve yüksek lisans öğrenimini tam başarı bursu ile tamamladı. Yüksek lisans derecesini “Where You Export Matters: Explications on the Export Sophistication of Turkey and Its Export Destinations” başlıklı teziyle aldı. İhracat kalitesi üzerindeki çalışmalarını yazdığı uzmanlık tezi ile geliştirdi.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde öğretim asistanlığı, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nda (TEPAV) araştırma asistanlığı yaptı; dış ticaretin görünümü ve sektörlerin rekabet gücü üzerine çalıştı. Ulusal ve uluslararası dergilerde makaleleri yayınlandı (bkz: Yayınlar).

Asıl çalışma alanı dış ticaret olmakla beraber kent ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma, yeşil ekonomiler, sanat ekonomisi konularında da çalışıyor.

1996 yılında TRT Çocuk ve Gençlik Halkoyunları Topluluğu’nun açmış olduğu sınavı kazandı ve toplulukta 2007 yılına kadar görev aldı. 2006 yılından bu yana çeşitli okullarda ve kulüplerde eğitmen ve koreograf olarak görev alırken Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesinde kurulan dans topluluğunda yönetim kurulu üyeliği, Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesinde kurulan dans topluluğunda ise sanat kurulu üyeliği yaptı. Senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı 10 adet (yaşadım…, aşkın adı kaldı, aşk-ı hayat, Masal, 3, Hayalimdeki Ev, Zülüf, Hemdem, Seyyah, Güneş Ufuktan Şimdi Doğar) tiyatral gösteriyi sahneye koydu. Türkiye Halk Oyunları Federasyonu’nda (THOF) antrenör olarak görev yaptı ve THOF’un düzenlemiş olduğu il, bölge ve Türkiye finali yarışmalarında dansçı ve eğitmen olarak dereceler aldı.

2012 yılında İspanya’nın Barcelona şehrinde düzenlenen uluslararası dans festivalinde en iyi koreograf ödülünü aldı.

Halen Ankara Özel Tevfik Fikret Okulları’nda sanat yönetmenliği yapmakta, bir kamu kurumunda uzman olarak çalışmakta, iktisat alanında doktora çalışmalarını sürdürmekte ve Türkiye Hokey Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir.