Güneş Ufuktan Şimdi Doğar

“Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.”

Mustafa Kemal’e doğum gününü sorduklarında Milli Mücadele’nin ateşinin yakıldığı tarih olan 19 Mayıs’ı işaret eder. Öyle ki kendisi büyük eseri Nutuk’u da ‘1919 senesi Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım.’ cümlesiyle bu tarihten başlatır. 

Mustafa Kemal 18 kişilik mürettebat ile Bandırma Vapuru ile Samsun’a yola çıktığında Kız Kulesi önünde Bandırma Vapuru İngilizler tarafından durduruldu ve bir binbaşı eşliğindeki işgalciler tarafından tepeden tırnağa arandı. Daha önce de, gemisinin Karadeniz’de batırılacağı istihbaratını alan Mustafa Kemal kuşkuya kapıldı. “Acaba bunlarla şehirdekiler arasında bir haberleşme mi vardı? Maksat kendisini tutuklamak ise, bütün bunlara gerek yoktu.” Sıkılıyordu. “Bir kararsızlık da olabilir” diye düşündü. Kaptana hızlanmasını söyledi. Kaptan (İsmail Hakkı Durusu) demir aldırmaya başladı. Vapur, düşman zırhlıları arasında ilerlemeye başlayınca Mustafa Kemal güvertede arkadaşlarına döndü ve “Bunlar işte böyle yalnız demire, çeliğe, silâh kuvvetine dayanırlar. Bildikleri şey yalnız madde! Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. Biz, Anadolu’ya ne silâh, ne cephane götürüyoruz; biz ideali ve imanı götürüyoruz!” dedi.

19 Mayıs sadece karşı taraftaki düşman hattının değil bir milletin çaresizliğini, makus talihini yendiği savaşın ilk adımıdır. 19 Mayıs sadece Atatürk’ün doğum günü değil aynı zamanda bu milletin yeniden doğum günüdür.

Ankara Özel Tevfik Fikret Okulları Halk Dansları Topluluğu sekizinci büyük temsili “Güneş Ufuktan Şimdi Doğar” ile 18 Mayıs 2019’da bir kez daha o kendisini dört gözle bekleyen seyircisiyle buluştu.

gusd-afis


 


fotoğraf 1_2.jpg


Ata’nın Gençleri Milli Mücadelenin 100. Yıl Dönümünü Coşkuyla Kutladı

Ankara Özel Tevfik Fikret Okulları Halk Dansları Topluluğu (TFLHDT) temsillerine devam ediyor. Topluluk, sekizinci büyük temsili olan ‘Güneş Ufuktan Şimdi Doğar’ adlı gösteriyi seyirciyle buluşturarak büyük alkış aldı.

Topluluk, Milli Mücadelemizin 100. yıl dönümünün gururla anıldığı bu gösteride Kurtuluş Yolu’nu anlatılar, danslar ve müzikler eşliğinde sahneye taşıdı. Büyük bir kalabalık tarafından beğeni toplayan gösterinin ardından Ayşe Başçavuşoğlu temsilde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarken görevli öğrencilere başarı belgesi takdim etti.

Bu haber, 22 Mayıs 2018 tarihinde Milliyet gazetesinin Ankara ekiyle Ticari Hayat gazetesinde yayımlanmıştır.