Tüketici Güveni Toparlanıyor Mu?

Geçtiğimiz günlerde TÜİK, Tüketici Güven Endeksi’nin Aralık sonuçlarını yayınladı, böylece 2015 yılını da bu veri itibarıyla bitirmiş olduk.

Haziran – Kasım seçimleri arasındaki dönemde bir hayli gerileyen, hatta Eylül ayında 58,5 ile en düşük değerini gören Tüketici Güven Endeksi Kasım ayında %22,6 oranında artış ile 77,1 değerine ulaşarak 2014 yılının Nisan ayındaki değerine yaklaşmıştı.

Bu keskin yükseliş sürdürülebilir olmadı ne yazık ki. Aralık ayında Tüketici Güven Endeksi bir önceki aya göre %4,6 oranında azalış gösterdi. Ancak bu noktada altını çizmemiz gereken bir konu var ki 2015 yılı sonu itibarıyla tüketici piyasalara 2014 yılı sonuna kıyasla %8,6 oranında daha fazla güvenli bakıyor; bu da bardağın dolu tarafı.

Aşağıdaki grafikte de küçük bir karşılaştırma var. 2012-2015 yılları arasında Türkiye’de, AB-28 ülkelerinde ve Avro Bölgesi’nde tüketici güveni nasıl değişmiş, onu görebiliyoruz. Sol eksen Avrupa tarafının verilerini gösterirken sağ eksen bizim endeks değerlerimizi gösteriyor.

cci

Çok karıştırmaya gerek yok; son dört yıllık dönemde Avrupa’da belirsizliklere rağmen tüketici güveni ortalama olarak yükseliş eğilimindeyken bizde ise ivme tam aksi yönde. Avro Bölgesi’nde tüketici güveni her ay ortalama olarak 0,01 puan artarken biz de ise her ay ortalama 0,009 puan azalıyor. Son olarak, bordo ile gösterilen Türkiye’nin endeks değerlerindeki keskin değişimlere de dikkat.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s