En Yüksek Gelir Ankara’da

Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz hafta içerisinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ülkemizde yapmış olduğu Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nın sonuçlarını bizlerle paylaştı. Araştırmanın sonuçlarına göre 2016 yılında ülkemizde gelir dağılımı bir miktar bozulma gösterdi. TÜİK’in bu araştırmadan sonra geride bırakmak üzere olduğumuz hafta başında yayınladığı bölgesel sonuçlara göre ise Türkiye’de eşdeğer kullanılabilir hanehalkı gelir düzeyinde Ankara zirvede yer aldı.

Ekonomi literatüründe yer alan ve Gini adı verilen katsayısı temel olarak ülkelerdeki gelir dağılımını ölçmektedir. Bir ülkenin zaman içerisindeki görünümünün yanında veri zamanda ülkeler arasında karşılaştırma imkânı da sunan bu katsayı sıfırla bir arasında değişim göstermektedir. Katsayının sıfıra yakınlaşması gelir dağılımındaki eşitliği ifade ederken bire yaklaşması ise gelir dağılımındaki bozulmayı ifade etmektedir. Türkiye genelinde hesaplanan Gini katsayısı 2015 yılından 2016 yılına 0,007 puan artış göstererek gelir dağılımında bir miktar bozulmayı göstermektedir.

Ülkemizdeki istatistiki bölgeler itibarıyla gelir dağılımına baktığımızda ise Zonguldak, Karabük ve Bartın’ın yer aldığı TR81 ile Erzurum, Erzincan ve Bayburt’un yer aldığı TRA1 bölgeleri gelir dağılımının en iyi olduğu bölgeler olurken Adana ve Mersin illerimizin yer aldığı TR62 bölgesi ise gelir dağılımı eşitliği sıralamasında listenin en son sırasında yer aldı. Ankara ve İzmir Türkiye genelinden bir miktar daha iyi performans gösterirken İstanbul ise listenin sonundaki Adana ve Mersin illerinin ancak bir sıra üzerinde yer alabildi.

Ankara’da gelir dağılımı bir miktar bozuldu

2016 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçları’na göre aradan geçen bir senede başkent Ankara’da gelir dağılımının durumunu gösteren Gini katsayısı 0,013 puan artarak 1 değerine yakınlaşmış; diğer bir deyişle gelir dağılımında bir miktar bozulmayı ifade etmiştir. 2015 yılında Ankara’da en zengin %20’lik kesimdeki bireylerin ortalama geliri en yoksul %20’lik kesimdeki bireylerin ortalama gelirinin 6,6 katı iken bu fark 2016 yılında ise 6,8 kata yükselmiştir.

En yüksek hanehalkı geliri Ankaralının

Araştırmanın ilgi çekici sonuçlarından bir diğeri ise ortalama eşdeğer hanehalkı gelir düzeyinde Ankaramızın listenin başında yer almasıdır. Ankaralı bireyler ortalama 26.486 TL’lik gelirleri ile Türkiye’nin en çok gelire sahip bireyleri olurken İstanbul ve İzmir’de yaşayanlar ise Ankaralıları sırasıyla takip etmektedir. Türkiye ortalamasının 19.139 TL olduğu listenin en sonunda ise 8.679 TL gelir seviyesi ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’in yer aldığı TRC3 bölgesi var.

Şekil 1: İllerimizde Eşdeğer Hanehalkı Kullanılabilir Fert Geliri Düzeyleri

şekil1 (1)
Kaynak: TÜİK.

Şair der ki; “Eylül ayı bazı dalları erken kırar.” Aramızdan Eylül ayı içerisinde erkenden ayrılan büyük sanatçılar Zeki Müren ve Neşet Ertaş’ın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Yılın en güzel ayı olan Ekim ayına merhaba demek üzereyiz. Sonbaharın tadını sonuna kadar çıkarmanız dileğimle.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 29 Eylül 2017 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


income

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s