Sanayi Üretimi Yılı Beklentilerin Üzerinde Tamamladı

Geçtiğimiz hafta tüketici güven endeksiyle ekonomik güven endeksini ele alarak 2017 yılına endekslerin yüz güldürerek başladığından; Ocak ayında tüketici güveninin %11,1 düzeyinde, ekonomik güven endeksinin ise %10 düzeyinde arttığından bahsetmiştik. Zor geçen bir 2016 yılının arından 2017 yılını görece daha olumlu bir şekilde tamamlamış ve 2018 yılına bu olumlu havayla başlamış olmak, geleceğe ilişkin beklentilerimizi de daha olumlu hale getiriyor. İşte bu olumlu havaya bir katkı da sanayi üretiminden geldi: Sanayi üretimi 2017 yılının Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,7 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Ekonomik büyümenin temel belirleyicilerinden birisi olarak görülen ve ekonomik büyüme oranının öncü göstergelerinden biri olarak kabul edilen sanayi üretiminde Aralık ayı itibarıyla aylık bazdaki artış %0,9 olarak gerçekleşirken yıllık bazdaki artış ise biraz önce de zikrettiğimiz gibi %8,7 düzeyinde gerçekleşti. Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre sektörlerdeki üretime baktığımızda ilk sırayı %14’lük üretim artışıyla madencilik ve taşocakçılığı sektörü alırken sanayimizin önemli bir kısmını oluşturan imalat sanayiindeki üretim artışı ise %8,9 olarak gerçekleşti. Yine Aralık ayında ara malı üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %13,9 artış gösterirken artış oranı sermaye mallarında %10,7, enerjide ise %2,9 oldu.

Piyasalarda 2017 yılının Aralık ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimindeki yıllık artış beklentisi %6,4 olarak şekillenmişti. Aralık ayında %8,7 ile beklentilerin üzerinde gelen sanayi üretimi, hiç şüphe yok ki son çeyrek büyümesi açısından da olumlu bir sinyal olarak değerlendirilebilir. 2007’den bu yana çeyreklik bazda sanayi üretimiyle büyüme oranı arasındaki korelasyona baktığımızda %87’lik bir ilişki görüyoruz. Yalnız burada şu küçük açıklamayı yapmakta fayda var: Korelasyon dediğimiz olgu iki değişken arasındaki doğrusal ilişkiyi gösteriyor. Sanayi üretimiyle büyüme arasındaki nedenselliği ölçen bir çok akademik çalışma mevcut ancak biz bu %87’lik korelasyon değeri ile bu iki değişkenin güçlü bir şekilde aynı yönlü hareket ettiğini söylemeye çalışıyoruz.

ŞEKİL 1: 2006-2017 Döneminde Yıllık Büyüme Oranıyla Yıllık Sanayi Üretimi Artışı Görünüm (Kaynak: TÜİK)

şekil1

Sanayi üretimi verisi açıklanmadan önce %6,4 civarında öngörülen Aralık ayı sanayi üretiminin %8,7 ile beklentilerinin üzerine çıkması, daha önce yılsonu itibarıyla %7 olarak öngörülen büyüme beklentisinin de bu düzeyin üzerine çıkacağı, hatta %8 düzeyine yaklaşabileceği şeklinde değerlendirilebilir. Öte yandan, aylık değişime baktığımızda da sanayi üretimin üst üste 6 aydır kesintisiz yükselişine devam etmesi de, üreten bir ülke yolunda kararlılıkla yürürken yüzümüzü güldüren bir diğer güzel haber olarak karşımıza çıkıyor.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 9 Şubat 2018 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


sanayi

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s