28-31 Aralık Haftasında Ekonomide Ne Oldu Ne Bitti?

Yılın son haftası finans piyasalarında Noel tatili sonrası ve Yılbaşı öncesi sakin seyrederken küresel piyasalarda ve ülkemizde açıklanan önemli veriler eşliğinde hafif hareketli geçti.

Küresel Ekonomi

 • Japonya’da sanayi üretimi Kasım ayında aylık bazda son üç ayda ilk defa gerilerken geçen yılın Kasım ayına göre %1,6 oranında artış gösterdi.
 • Petrol, ABD petrol stoklarının rekor hızdaki artışının küresel arz fazlasına destek olmasının ardından ikinci yılı da kayıpla geçti. 2015 yılında Brent petrolün varil fiyatı %37 oranında gerilerken WTI petrolünün varil fiyatı ise %32 oranında geriledi.
 • Öte yandan Brent petrolün tahtı da sallanıyor. Daha önceki dönemlerde WTI petrolünden daha yüksek bir fiyata ship olan Brent petrolün varil fiyatı 31 Aralık itibarıyla 36,27 dolardan işlem görürken WTI petrolünün fiyatı ise 36,33 dolardan işlem görmekte (Duman, 2015, https://twitter.com/mcdumann/status/679668774233108480).
 • Rus Rublesi Aralık ayında %11 oranında değer kaybetti. 1 Aralık’ta 66,65 seviyesinden işlem gören RUB/USD kuru 31 Aralık itibarıyla 74 düzeyine dokundu.
 • Rusya’daki keskin kur hareketlerine ek olarak Rusya Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Rus Ekonomisi Kasım ayında %4 oranında küçüldü. Bu gelişmeler 2016 yılı içerisinde Rusya Merkez Bankası’nın faiz kararı üzerinde etkili olacağı öngörülerini destekliyor.
 • Petrolün dramatik düşüşü nedeniyle Suudi Arabistan 98 milyar dolarlık rekor bütçe açığı verdi ve 2016 yılına ilişkin olarak düzenlemelere başvurdu. Petrol gelirlerinin bütçedeki ağırlığını azaltmaya çalışan Suudi Arabistan yönetimi, 2014 yılında %89 düzeyinde olan payı 2016 yılında %70’e düşürmeyi hedefliyor (İlgili bkz: Mert Can Duman – Doğal Kaynak Her Şeyi Halleder Mi?).
 • IMF’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada 2015 yılı üçüncü çeyrek rezerv verilerine göre, Amerikan Doları’nın küresel rezervlerdeki payı %64’e yükselirken Avro’nun payı ise %20,3’e geriledi (Duman, 2015, https://twitter.com/mcdumann/status/679668774233108480).
 • Çin Ekonomisi yıl sonunda öngörülen %7’lik büyümeye çok yakın bir büyüme oranı kaydedecek olsa da yirmi yılın en yavaş büyümesinin etkisiyle Çin Merkez Bankası 6 aydır ilk kez ters repo işlemlerinde kısıtlamaya gitti (Ters Repo: Bankaların, tasarruf sahiplerinin elindeki menkul kıymetleri tekrar iade etmek koşulu ile satın alması ve vade sonunda satın alınan menkul kıymetin iade edilmesidir.).

Türkiye

 • Kasım ayında ihracat %10,2 oranında azalırken ithalat ise %25,3 oranında azaldı. Yılın ilk on bir aylık döneminde ise ihracattaki gerileme %8,4 oranında, ithalattaki gerileme ise %14,1 oranında gerçekleşti.
 • Yıllıklandırılmış ihracat Kasım ayında %7,7 oranında azalarak 145,5 milyar dolara, ithalat ise %13,4 azalarak 211 milyar dolara geriledi.
 • Ocak-Kasım döneminde yüksek teknolojili ürünlerin toplam imalat sanayi ihracatı içerisindeki payı %3,6 olurken düşük teknolojili ürünlerin payı ise %34,9 oranında gerçekleşti.
 • Ekonomik güven endeksi yıllık bazda %6 oranında artarken Haziran ayına göre ise %21 oranında yükseldi.
 • Yılın ilk on bir aylık döneminde ülkemize gelen turist sayısı %1,36 oranında azaldı. Ocak-Kasım döneminde Almanya’dan gelen turist sayısı %6, Suudi Arabistan’dan gelen turist sayısı %32, Çinden gelen turist sayısı ise %62 oranında artarken Rusya’dan gelen turist sayısı ise %18,2 oranında azaldı.
 • Kasım ayı turizm istatistiklerinde dikkat çeken husus, Kasım ayında Rusya’dan gelen turist sayısının geçen yılın Kasım ayına göre %37 oranında artması oldu.
 • TCMB’nin 25 Aralık ile biten hafta itibarıyla döviz rezervleri 95,7 milyar dolar olurken altın rezervleri ise 17,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s