Tutamıyorum Zamanı

Hayat yeni fırsatları beraberinde getiriyor, her sabah güneşi yeniden gördüğümüzde. 26 Şubat’tan itibaren her Cuma günü HaberAnkara’da, ekonomiyi dost meclisinde konuşur gibi konuşacağımız yazılar ile sizinle beraber olacağım. Bu yazıların ilki de geçtiğimiz hafta Tutamıyorum Zamanı başlığıyla haberankara.com’da yayınlandı, duyurması benden.


Yeni başlangıçlar her zaman heyecan verici, her zaman motive edici olmuştur. Bu satırlar ile beraber aralarına katılmaktan gurur duyduğum haberankara.com ailesine merhaba diyerek söze başlamak istiyorum. Bu köşede her ne kadar asıl alanımız ekonomi olacak olsa da, bugünden itibaren her Cuma, ekonominin artık hayatın her alanında bir yeri olduğundan hareketle günlük hayatta karşılaştığımı birçok konuyu farklı bir vizyon ile beraberce incelemeye çalışacağız. Allah utandırmasın.

Her birimizin günlük hayatta şikâyetidir, zamanımızı bir türlü yetiştiremeyiz. Ajandamızda biriken bir dolu işi yerine getirebilmek için bazen keyfimizden ödün veririz bazen de uykumuzdan. Peki, gerçekten bir günümüz nasıl geçiyor? Türkiye İstatistik Kurumu 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan Zaman Kullanım Araştırması ile ortalama bir bireyin gün içerisindeki aktivitelerinin sürelerini ölçerek bu soruya cevap veriyor. Araştırmanın sonuçları gerçekten de ilgi çekici.

Günümüzün üçte birini uykuya ayırıyoruz

Ülkemizde ortalama bir birey bir gününün 8 saat 32 dakikasını uykuya ayırıyor. ABD’de 2014 yılında yapılan bir araştırmaya katılanlar ortalama olarak 7 saat 13 dakikalık uykuyla gün içerisinde en iyi performanslarını yakaladıklarını belirtirken toplum olarak uykuya diğer ülkelerden daha uzun süre ayırıyoruz. Örneğin Norveç’te ortalama bir birey günde 7 saat 56 dakika uyurken İsveç’te bu süre 8 saat 1 dakika, Almanya’da ise 8 saat 8 dakika olarak ölçülmüş.

Kadınlar erkeklerden daha fazla uyuyor

TÜİK’in Zaman Kullanım Araştırması’ndan, günümüzün üçte birini uykuya ayırdığımızın yanında kadınların erkeklerden daha fazla uyuduğunu da öğreniyoruz. Erkekler ortalama 8 saat 44 dakika uyurken kadınlar ise gün içinde 8 dakika 52 dakikalarını uykuya ayırıyor. Ülkemizdeki erkekler ve kadınlar için ortalama yaşam süreleri dikkate alındığında ise erkeklerin 27,4 yıl, kadınların ise 29,8 yıl uyuduklarını söyleyebiliriz.

Televizyon veya radyoya eğitimden daha fazla zaman ayırıyoruz

Ülkemizde ortalama bir birey bir gününün 2 saat 20 dakikasını televizyon veya radyoya ayırıyor. Öte yandan aynı ortalama birey bir gününün yalnızca 46 dakikasını eğitim faaliyetlerine ayırıyor. Yani, ortalama olarak televizyon veya radyoya ayırdığımız zaman eğitime ayırdığımız zamanın 3 katını aşkın.

Erkekler ev işlerinde eşlerine yardımcı olmuyor

Çalışan kadınlar ortalama olarak 3 saat 31 dakika boyunca hanehalkı ve aile bakımı ile ilgilenirken çalışan erkekler ise bu işlere yalnızca 46 dakikalarını ayırıyorlar. Dikkat çekici nokta, çalışmayan erkeklerde bu süre 67 dakikaya yükselirken çalışmayan kadınlarda ise 5 saate kadar çıkıyor. Yani, çalışsa da çalışmasa da erkekler ev işleri ve aile bakımında kadınlara yeteri kadar yardımcı olmuyor.

Öğrenim düzeyi arttıkça daha az uyuyoruz

TÜİK’in Zaman Kullanım Araştırması’nda kamuoyuyla paylaştığı tablolara bakmaya devam ettiğimizde ilgi çekici sonuçların varlığı devam ediyor. Bireyler eğitim durumlarına göre sınıflandırıldığında herhangi bir okul bitirmeyen bireyler ortalama 9 saat 20 dakika uyurken uykuya ayrılan süre eğitim düzeyinin artmasıyla beraber azalıyor ve yüksekokul, fakülte, yüksek lisans veya doktora mezunu bireylerin uykuda harcadıkları zaman 8 saat 21 dakikaya kadar düşüyor.

Herhangi bir okuldan mezun olmayan erkekler bu kategorideki kadınlardan 27 dakika daha fazla uyurken yükseköğrenim mezunu kadınlar ise erkeklerden 10 dakika fazla uyuyor. Uyku süresi öğrenim düzeyi arttıkça azalıyor ancak bu azalış kadınlarda erkeklerde görüldüğünden daha az bir düzeyde gerçekleşiyor.

Gelir düzeyi arttıkça daha fazla çalışıp daha az eğleniyoru

TÜİK’in hazırlamış olduğu Zaman Kullanım Araştırması’nda en ilginç sonuçlardan birkaçı da bireylerin aylık gelir durumlarına göre zaman kullanım alışkanlıklarının incelendiği kısımda karşımıza çıkmaktadır. Araştırmanın sonuçları göstermektedir ki, bireylerin aylık gelir düzeyi arttıkça uykuya ayırdıkları zaman da azalmakta. Yani diğer bir deyişle, bireyler daha çok kazandıkça daha az uyuyorlar.

Buna ek olarak, araştırmaya göre bireyler gelir düzeyi arttıkça sosyal yaşam ve eğlenceye daha az zaman ayırıyorlar. En alt gelir grubunda yer alan bireyler ortalama olarak günlerinin 2 saat 7 dakikalarını sosyal yaşam ve eğlence aktivitelerine ayırırken en üst gelir grubunda yer alan bireylerde bu süre 1 saat 33 dakikaya geriliyor.

Her yeni günde güneş yeni fırsatları çağırarak doğuyor. Ve her yeni gün bir armağan oluyor insana. Günün sonunda geriye baktığımızda gerçekten kaliteli zamanlar geçirdiğimizi görebileceğimiz nice mutlu günlere beraberce erişebilmek dileğiyle. Bu ailenin bir ferdi olmaktan çok mutluyum.

Aranıza hoşbuldum.

Görsel: cmich.edu

Bu yazı 26 Şubat 2016 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s