Misafirlerimiz Azalıyor

Hep bir klişedir ya, “insan sağlığının kıymetini hep de kaybettiğinde anlıyor” deriz her hasta olduğumuzda. Ama iyileştiğimizde, biz uyurken bile bir makine gibi çalışan vücudumuza iyi bakmayı bir kenara bırakıp koşturmacaya dalarız. Ama o makine de ara ara dinlenmek ister, bunu da isyan ederek anlatır. 3 kilo kaybedilen ağır bir iki günün ardından “dinlenmem lazım ama ne zaman” diye aklımdan geçirip tatil planları yapmaya çalışırken ülkemize gelen turist sayısında Nisan ayında son 17 yılın en büyük düşüşünün yaşandığı dikkatimi çekti. Nisan ayında ülkemize gelen yabancı turist sayısı geçen senenin aynı ayına göre %28 oranında düştü.

Gerek Rusya ile yaşanan gerginlik olsun gerek ülkemizde bir süredir yaşanan menfur olaylar olsun; önümüzdeki turizm sezonunda yabancı turist sayısında bir miktar düşüşün yaşanacağı tüm çevrelerin beklentisiydi. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2016 yılının ilk dört ayı itibarıyla yayınladığı verilere bakıldığında düşüş oranlarının biraz keskin olduğunu üzülerek belirtmekte fayda var. Ocak ayından bu yana düşüş oranları sürekli bir yükseliş içerisinde: Ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı yıllık bazda Ocak ayında %6,4 oranında, Şubat ayında %10,3 oranında, Mart ayında %12,8 oranında azalırken Nisan ayında bu düşüş oranı %28’e kadar yükselmiş durumda. 2015 ve 2016 yıllarının ilk dört ayları dikkate alındığında ise yabancı ziyaretçi sayısında %16,5’lik bir düşüş söz konusu.

Aşağıdaki grafik ilk 4 aylar itibarıyla son üç yıldaki aşağı yönlü gidişatı kısaca özetliyor. Grafikte mavi sütunlar 2014 yılını, turuncu sütunlar 2015 yılını, gri sütunlar ise 2016 yılını temsil ediyor. Siz de fark ediyorsunuz ki gri sütunlar dört ayda da diğerleri arasında en kısası.

Şekil 1: İlk 4 Ay İtibarıyla 2014, 2015 ve 2016 Yıllarında Ülkemize Gelen Yabancı Ziyaretçi Sayısı

şekil1
Kaynak: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Peki Nisan ayında yaşanan bu son 17 yılın en keskin düşüşünü hangi milliyete ait ve artık ülkemize gelmeyi düşünmeyen dünya vatandaşları oluşturuyor? Nisan ayında 2015 yılının Nisan ayına göre en keskin düşüş %83 ile Avustralya vatandaşlarında görülüyor. İkinci sırada ise yazının hemen başında bahsettiğimiz ve sizin de tahmin edeceğiniz ülke geliyor: Rusya. 2015 yılının Nisan ayında 150 bin Rus vatandaşı ülkemizi ziyaret ederken bu sayı 2016 yılının Nisan ayında %79 oranında düşüş ile 31 bine kadar gerilemiş. En büyük düşüşün görüldüğü ülkeler sıralamasında dikkat çeken diğer ülkeler ise %56 ile İtalya, %52 ile Belçika, %51 ile İsveç, %40 ile Avusturya, %35 ile Almanya, %27 ile Yunanistan ve %24 ile İngiltere. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre Nisan ayında ülkemize gelen ziyaretçi sayısının arttığı dört ülke var: Ermenistan, Litvanya, Ukrayna ve Gürcistan.

Şekil 2: 2016 Yılı Nisan Ayında Ülkelere Göre Türkiye’yi Gelen Yabancı Ziyaretçi Sayısındaki Düşüş

şekil2
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Yılın ilk dört ayı itibarıyla da sonuçlar benzer. Ocak-Nisan dönemi itibarıyla 2016 yılında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla en büyük düşüşün yaşandığı ülkelerin başında %68 ile Avustralya gelirken ikinci sırayı az farkla ve %67,7’lik düşüş oranı ile Rusya alıyor. 2014 yılının Ocak-Nisan döneminde ülkemizi 424 bin Rus vatandaşı ziyaret ederken bu sayı 2015 yılında önce 301 bine, sonra da 2016 yılında 97 bine gerilemiş. Nisan ayı sonuçlarına benzer şekilde, İtalya, Avusturya, Fransa, Almanya ve Yunanistan en çok düşüşün yaşandığı ülkelerden olurken yılın ilk dört ayı itibarıyla Avrupa’dan ülkemize gelen yabancı misafir sayısındaki toplam düşüş %18,2 oranında gerçekleşti. Söz konusu dönemde artışın yaşandığı ülkelerin başında ise yine Gürcistan, Ukrayna ve Litvanya geliyor.

Şekil 3: 2016 Yılı Ocak-Nisan Döneminde Ülkelere Göre Türkiye’yi Gelen Yabancı Ziyaretçi Sayısındaki Düşüş

şekil3
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Önümüzdeki Çarşamba günü yaz mevsiminin ilk günü. Eminim birçoğunuz daha şimdiden deniz, kum ve güneşin hayalini kuruyorsunuz ve kısa bir süre sonra tadını çıkarmaya başlayacaksınız. Bilmiyorum o keyfi yaşarken azalan turizm gelirlerimizi ne kadar düşünüyor olursunuz ama müjdemi isterim: Plajların ve tatil yerlerinin bu sene geçtiğimiz senelere göre çok daha tenha olacağı bir gerçek.

Güzel bir hafta diliyorum.

Bu yazı 27 Mayıs 2016 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.

Öne çıkan görsel: lh3.ggpht.com

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s