yaz, geçer.

Bu akşam başımı yukarı kaldırıp da gökyüzüne baktığımda bu pozu yakaladım. Bulutların ardına saklanmış ama tüm görkemiyle ışıldayan güneş ile göz göze geldiğimde bir yazın daha geldiğini fark ettim. Mevsimler geldi geçiyor, bir bahar daha ardımızda kalıyor. Bugün yazın ilk günü. Yeni bir ay, yeni bir mevsim. Bundan dokuz ay önce, kendi el yazımla yazıp da paylaştığım o meşhur dizelerin doğru olduğunu yine anlıyoruz. Yaz geçiyor, yine geliyor. Biz de yazalım o zaman sayın okuyucu, farkında mısın iyi geliyor sözcükler. Her ne kadar peşi peşine geldikçe delirtecek gibi olsalar da o sözcükler, iyi geliyorlar. Hem düşünsene; delirmek ne güzel bir şeydir. Düşünsene aklın yok bir kere.

Yeni bir ay, yeni bir mevsim diye başladık söze. Bugün yeni başlangıçların da günü oldu. Yeni bir imza ile yeni bir masala başladık, takvimlerin yeni bir mevsimi göstermesinin şerefine. Bir süre önce sona eren masal, başka bir haliyle başlıyor bugün. Allah utandırmasın. Güneş bulutların ardına gizlenip de kendinden mahrum bırakmasın.

Kasvetli, kopkoyu, durmaksızın sağanakların boşandığı günler biraz olsun geride kalıyor bugün ile beraber. Her bir köşesine yabancıladığın kendi şehrin eski anlamını bulmaya başlıyor. Yağmurların, şimşeklerin, rüzgarların, gök gürlemelerinin tam ortasında kaldığımız günleri geride bırakıyoruz sayın okuyucu bugün ile beraber. Bugün yaz. Yaz geçiyor, yine geliyor; yaz geçiyor, iyi geliyor sözcükler.

Eskisinden daha güçlü bir şekilde yürümeye devam ettikçe gidenin güneş olmadığını anlıyor insan. Onu kapatanın bulutlar olduğunu; o bulutlar biraz yoğunlaştı mı ortalığı kasvet bürüdüğünü; ancak, güneşin hep orada bir yerlerde seni beklediğini anlıyor insan.

Hayal ediyor insan. Hayalleri hayatlarına uymuyor, kah buruluyor, kah yıkılacak kadar sendeliyor. Ama güneşin her daim var olması gibi hayallerin de var olması gerektiğini anlıyor insan mevsimler değişince. Hayallerimiz uzak görünse bile biz bulutları, yağmurları suçlayalım ama güneşi kaybettiğimizi sanmayalım sayın okuyucu. Güneş hep oralarda bir yerde. Bütün kışların sebebi havadan, sudan olsun. Güneş elbet geliyor, o beklediğimiz yaz elbet geliyor. Yeter ki içimizdeki güneşin, her zaman bir başka yerimize de olsa tüm görkemiyle ışıldadığını, asla unutmayalım.

Ne demiştik? Yaz geçer, yine gelir. Yaz geçer, iyi gelir sözcükler…

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s