Turizmdeki Çalkantı Devam Ediyor

Yaz ayları sona erdi, biz Ankaralılar dillere destan Ankara soğuğu ile karşılaştık; hatta geçen hafta içerisinde yılın ilk karını bile karşıladık. Geride bıraktığımız yaz ayları ülkemiz için zorlu geçti. Yılın başından bu yana coğrafyamızda yaşanan sıkıntılara ek olarak bir de turizm sektöründeki sıkıntılar, olumsuz sonuçlarını istatistiklerimizde göstermeye başladı. 2015 yılının ilk dokuz ayı itibarıyla 25 milyar dolar gelir elde ettiğimiz turizm sektöründe bu sene beklediğimizi bulamadık. 2016 yılının aynı döneminde turizm gelirimiz %30,4 oranında azalarak 17,3 milyar dolara geriledi.

Yılın başından bu yana keskin bir şekilde azalan yabancı turist sayısının bir sonucu olarak turizm gelirimiz de aynı dönemde yine keskin bir şekilde azalmış durumda. Yaz dönemine denk gelen Temmuz-Eylül ayları arasındaki üçüncü çeyrekte ülkemiz 2015 yılında 12,3 milyar dolar gelir elde ederken 2016 yılının aynı döneminde ise yalnızca 8,2 milyar dolar elde ettik. Bu azalışta hiç şüphe yok ki yabancı ziyaretçi sayısındaki keskin gerileme etkili ancak TÜİK’in Turizm İstatistikleri’ne baktığımızda kişi başına düşen ortalama harcama miktarının da azalması, toplam turizm gelirimizin azalmasında etkili bir rol oynamıştır. Öyle ki, geçtiğimiz sene yılın ilk üç çeyreğinde ortalama bir birey 779 dolar harcama yaparken 2016 yılının aynı döneminde ise ortalama bir birey 716 dolarlık harcama yapmış. Diğer bir deyişle, bu sene geçtiğimiz seneye göre bir kişiden ortalama olarak 63 dolar daha az kazanıyoruz.

Şekil 1: 2015 ve 2016 Yıllarında Aylara Göre Turizm Gelirimiz

şekil1.png
Kaynak: TÜİK.

Toplam turizm gelirimizin %80’ini oluşturan yabancı turistlerden elde ettiğimiz gelir de tıpkı toplam gelirimizde olduğu gibi yılın ilk dokuz ayı itibarıyla azalış göstermiştir. Toplam turizm gelirimiz söz konusu dönemde %30,4 oranında azalırken yabancı turistlerden elde ettiğimiz gelir ise %38 oranında azalmıştır. Bu azalış, yabancı turist sayısındaki azalmayla da benzerlik göstermektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan elde edilen verilere göre yabancı turist sayısı 2016 yılının Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %32,8 oranında azalırken yılın ilk dokuz ayında ise %32 oranında azalmıştır.

Yabancı turistler ülkemizde daha uzun konaklamaya başlasalar da daha az harcama yapmakta. 2015 yılında ortalama bir yabancı turist ülkemizde konakladığı 8,5 gecede 715 dolar harcarken 2016 yılının ilk üç çeyreği itibarıyla aynı ortalama yabancı turist ülkemizde konakladığı 9,7 gecede 647 dolar harcama yapmış.

Ülkelerin önemli gelir kalemlerinden birisi olan turizm giderek bir endüstri kolu haline gelmekte ve endüstriyel turizm kavramı giderek önemini artırmaktadır. Bu çerçevede, daha önce yaptığım bir çalışmanın sonuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum. Dünya Bankası verilerine göre 2013 yılı sonu itibarıyla ortalama bir turist ABD’de 2635 dolar, Hong Kong’da 1454 dolar, Singapur’da 1072 dolar harcarken ülkemizde ise yalnızca 733 dolar harcamış. Ve bu ortalama harcama miktarı 2016 yılında 647 dolara kadar gerilemiş.

Turizm, artık misafirlere sadece büyük otellerde konforlu bir konaklama tesis etmekten ziyade sağlık, güvenlik, yaşam standartları gibi birçok kavramın yanında turistik mekanların daha katma değer üreten bir anlayış ile yönetildiği bir olgu olma yolunda ilerlemektedir.

Sizinle bu haftaki buluşmamızın son bölümünde ise yabancı turistlerin harcama türlerini incelemeye çalışacağım. Geçtiğimiz günlerde gördüğüm bir başlık vardı: “Turistler 1,1 milyar dolarlık yemek yedi!” diye. 2016 yılının üçüncü çeyreğinde elde ettiğimiz 4,3 milyar dolarlık turizm gelirinin %26’lık kısmı yeme ve içmeye ayrılırken %18’lik kısmı ise konaklamaya ayrılmış. Buna bir de %16,6’lık uluslararası ulaştırma bedeli eklendiğinde ortalama bir yabancı turist ülkemizde tatil yapmak için harcadığı 100 doların 61 dolarını yeme-içme, konaklama ve ülkemize ulaşım için harcıyor. Harcama kalemlerinde bu temel ihtiyaçların hemen ardından ise giyecek ve ayakkabı geliyor. Yabancı turistler 100 dolarlarının 14 doları ile giyecek ve ayakkabı almadan ülkemizden gitmiyor.

Şekil 2: 2016 Yılının Üçüncü Çeyreğinde Yabancı Turistlerin Harcama Kalemleri 

sekil2
Kaynak: TÜİK.

Tüm değerli okuyucularımıza güzel ve keyifli bir hafta diliyorum.

Bu yazı 4 Kasım 2016 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.

turizm

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s