Turizmde Seyir Merak Konusu

Sizlerle bu köşede buluşmaya başladığımız geride kalan yılda birçok kez ülkemizin turizm istatistikleri konusuna yer vermiştim satırlarımda. Ekonominin her alanında zor geçen bir yıl, başta 15 Temmuz gibi bir ihanet başta olmak üzere birçok can sıkıcı gelişme nedeniyle turizm sektöründe de sıkıntılı geçmişti. Öyle ki, 2015 yılında 36 milyona kadar çıkan ülkemize gelen turist sayısında bir yılda yaklaşık 11 milyon kişilik bir kaybımız oldu.

Biraz önce de bahsettiğim gibi, 2015 yılı sonu itibarıyla ülkemize gelen turist sayısı 36,2 milyon iken bu sayı 2016 yılının sonunda %30 oranında gerileyerek 25,4 milyon dolara kadar geriledi. Hatta sektörün sezon olarak nitelendirdiği Mayıs-Eylül arasındaki dönemde turist sayısı %37 oranında gerileyerek 23 milyondan 14,4 milyona kadar düşmüştü. Turizm sektöründe önemli bir yer tutan Rusya Federasyonu ile siyasi ilişkilerin iyileştirilmesi turizm sektörünün 2017 yılına ümitle bakmasını da beraberinde getirdi.

Ancak ne yazık ki, 2017 yılının ilk iki ayında bu ümitvar bakış çok da karşılık bulabilmişe benzemiyor. Öyle ki, yılın ilk iki ayı dikkate alındığında 2016 yılının aynı aylarına kıyasla Ocak ayında turist sayısı %9,8 oranında azalırken Şubat ayında ise %6,5 oranında düşüş gösterdi. Yılın ilk iki ayı itibarıyla da düşüş söz konunu: 2016 yılının Ocak-Şubat döneminde 2,4 milyon olan ülkemize gelen turist sayısı bu yılın aynı döneminde 2,2 milyon düzeyinde.

ŞEKİL 1: 2015, 2016 ve 2017 Yıllarında Aylık Turist Sayısı

şekil1
Kaynak: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Turizmimizde önemli bir yere sahip Rusya Federasyonu ile ilişkilerimiz düzelirken diğer yandan Avrupa ülkeleri ile ilişkilerimiz geçmiş dönemlere kıyasla olumsuz bir yönde seyrediyor ve şüphesiz bu durumun turizmimiz üzerinde etkisi olacak. 2015 yılında ülkemizi ziyaret eden her 100 turistten 48’i Avrupa kıtasından, 10’u ise Rusya’dan gelirken 2016 yılı sonu itibarıyla ise bu 100 turistin 44’ü Avrupa’dan, 3’ü ise Rusya’dan gelmişti. 2017 yılının ilk iki dönemini dikkate aldığımızda ise Avrupa ülkelerindeki düşüş hala devam ederken Rusya ile aralarında İran, Çin Halk Cumhuriyeti gibi ülkelerin yer aldığı Güney Asya ülkelerinde ise artış gözlemlenmekte.

2016 yılının ilk iki ayında ülkemize gelen her 100 turistten 12’si Güney Asya ülkelerinden gelirken bu sayı 2017 yılının aynı döneminde 15’e yükselmiş; söz konusu dönemde ülkemize gelen her 100 turistten Rusya’dan gelenlerin sayısı ise 2’den 4’e yükselmiştir. Öte yandan ülkemize gelen her 100 turistten Avrupa’dan gelenlerin sayısı ise söz konusu dönemde 43’ten 37’ye geriledi.

ŞEKİL 2: 2016 ve 2017 Yılları Ocak-Şubat Dönemlerinde Seçilmiş Bölgelerin Toplam Turist Sayısı İçerisindeki Payları

şekil2
Kaynak: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Sizin de malumunuz, Mart ayı içerisinde Avrupa ülkeleri ile birçok can sıkıcı durum yaşandı. Bu gelişmelerin turizm sektörü üzerindeki etkileri henüz mevcut istatistikler ile ortaya koyulabilir durumda değil ama Rusya tarafından iyileşme ile Avrupa tarafından kötüleşme etkilerinin önümüzdeki dönemde turizm sektörü üzerinde nasıl bir seyir izleyeceği de gözlemlemeye değer olacak. İnşallah önümüzdeki dönemlerde de bu gelişmeleri bu satırlarda beraberce değerlendirebilir.

Bahar kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Siz değerli okuyucularımıza güneşli, mutlu ve huzurlu bir hafta diliyorum.

Bu yazı 31 Mart 2017 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


rusizm

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s