İşaret Fişeği

Sayın Cumhurbaşkanımız Haziran ayının hemen başında katıldığı MÜSİAD Genel Kurulu toplantısında 2017 yılının ülkemiz ve ekonomimiz için bir sıçrama yılı olacağını ifade etmişlerdi. Bizi takip eden değerli okuyucularımız hatırlayacaklardır; bu satırlardan defalarca geride kalan 2016 yılının ne kadar zorlu geçtiği üzerine değerlendirmelere yer verdik. İşte böylesine zorlu geçen bir yılın hemen ardından gerçekten de ülkemizin ve ekonomimizin bir sıçramaya ihtiyacı var. Çünkü küresel görünüm toparlanma eğiliminde ve rekabet her zamanki gibi çetin.

Zorlu anlarda yol göstermek, harekete geçmek ve geçirmek için kullanılır işaret fişekleri. İşte sıçrama yılı olarak belirlediğimiz 2017 yılında da ekonomimize ilişkin işaret fişekleri birbiri ardına ateşlendi bile. Geride bırakmak üzere olduğumuz haftanın en önemli ekonomik gelişmesi şüphesiz ekonomik büyüme oranları idi. 2017 yılının Ocak-Mart ayıları arasındaki dönemi içeren birinci çeyreğinde ekonomimiz bir önceki yılın aynı ayına göre %5 oranında büyüdü. Hatırlıyorsunuz ki, küresel talebin ve küresel ticaretin keskin bir şekilde zayıfladığı 2016 yılı sonu itibarıyla büyüme oranımız %2,9 düzeyinde gerçekleşmişti. 2009 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren 27 çeyrektir kesintisiz büyüme performansı gösteren ekonomimizde 2016 yılının üçüncü çeyreği bu kesintisiz büyüme performansına kısa bir mola olmuştu. Potansiyelimizin bir miktar altında gerçekleşen 2016 yılı büyümesinin hemen ardından 2017 yılının hemen başında %5 düzeyinde gerçekleşen büyüme oranımız, sıçrama yılında ateşlediğimiz ilk işaret fişeğimiz.

Şekil 1: 2002 Yılından Bu Yana Çeyrekler İtibarıyla Büyüme Oranlarımız

şekil1
Kaynak: TÜİK.

Küresel talebin toparlandığından bahsettik az önce. Geride bıraktığımız yılda iç talebin desteği ile gerçekleşen ekonomik büyüme, ilk çeyrek itibarıyla ise iç ve dış talebin koordineli bir şekilde gelişimi ile gerçekleşmiş gibi görünüyor. Yüzde 5 oranında gerçekleşen ilk çeyrek büyümesinin 4,4 puanlık kısmı tüketim kanalından gelirken 2016 yılında büyümeye olumsuz etki yapan net ihracatımızın büyümeye katkısı ise ilk çeyrek itibarıyla 2,2 puan olarak gerçekleşti. Bu noktada altını çizmek istediğim bir nokta var ki o da 2016 yılı boyunca dış ticaretin ekonomik büyümeye olumsuz etki yaptığı. Aşağıdaki şekil 2015 yılından itibaren çeyrekler itibarıyla gelir bileşenlerinin büyüme oranına katkılarını gösteriyor.

Şekil 2: 2015-2017 Döneminde Büyümenin Bileşenleri

 

şekil2
Kaynak: TÜİK ve İş Bankası.

Bu haftaki buluşmamızın başında sıçrama yılı olarak belirlenen 2017 yılında işaret fişeklerinin peşi sıra ateşlendiğini ifade etmiştim. Büyüme tarafından gelen güzel haberlere ek olarak;

  • Uluslararası kuruluşların 2017 yılına ilişkin büyüme beklentilerini olumlu yönde güncellemeleri,
  • Henüz büyüme oranına yansımayan Nisan ayı sanayi üretiminin yıllık bazda %6,7 oranında artması,
  • Sanayi cirosunun yılın ilk dört ayında aylık ortalama %25,6 oranında artması,
  • Perakende ticaret ve ekonomik güven tarafından gelen olumlu veriler,
  • Geçen hafta yine bu satırlardan paylaştığım gibi enflasyon oranının zirveden geri çekilmesi,
  • İşsizlik oranının Mart ayıyla beraber düşme eğilimine girmesi,
  • Dolar/TL kurunun 2017 yılının en düşük seviyelerine gerilemesi,
  • BIST100 endeksimizin 100 bin puan barajının da üzerine çıkması,
  • Dış ticaretimizin geçtiğimiz seneye göre neredeyse çift haneli oranlarda büyümesi ve
  • Önümüzdeki dönemlere ilişkin olarak yapılan beklenti anketlerinin gayet olumlu bir şekilde sonuçlanması; sıçrama yılımızın hemen ilk yarısında gökyüzüne bıraktığımız işaret fişeklerinden birkaçı.

Üzerinde huzurla yaşadığımız bu ülke hepimizin, koskoca dünyamızda gidecek başka bir vatanımız, başka bir Türkiye yok. Dolayısıyla ülkemizi muasır medeniyetler düzeyine çıkarmak için hiç olmadığı kadar büyük bir çabayla çalışmalarımıza devam etmeli ve yorgunluğu unutmalıyız. Gökyüzü işaret fişekleri ile aydınlandı, gökyüzü aydınlık. Güzel günler göreceğiz, beraberce.

Sanırım yaz mevsimi biraz gecikse ve kendini özletse de artık misafirimiz oluyor. Güneşli günlerde tüm değerli okuyucularımıza güzel bir hafta diliyorum.

Bu yazı 16 Haziran 2017 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


fişek

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s