Her 10 Patent Başvurusunun 1’i Ankara’dan

Ünlü tasarımcı Primo Angeli harika bir markanın dinamik, ayırt edici, unutulmaz ve benzersiz olması gerektiğini ifade etmiştir. Nasıl ki şirketler yeni bir buluş ve marka ile ticaret sahnesine çıktıklarında vazgeçilmez oluyorlar; ülkelerin patent ve marka alanlarındaki gelişmişliği de giderek kızışan rekabetçi ortamda konumlarının daha vazgeçilmez ve daha sağlam bir seviyeye ulaşmasının önünü açıyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nin 2016 yılı için yayınladığı verilere göre uluslararası patent başvuruları için rekor bir yıl olarak geride kalan 2016 yılında Çin patent başvurularındaki gelişimi ile en fazla dikkat çeken ülke oldu. 2016 yılında Çin’in yapmış olduğu uluslararası patent başvuruları yıllık bazda %44 gibi müthiş bir artışa konu olurken yapılan toplam patent başvurusu ise 1 milyonu geçti. Toplam patent başvuru sayısında ABD hala ilk sırada yer alsa da bu eğilimini devam ettirdiği takdirde Çin’in iki yıl içerisinde ABD’yi geride bırakacağı raporda ifade edilen hususlardan olurken en fazla patent başvurusu yapan ülkeler arasında yer alan sadece iki orta gelirli ülkenin Çin ve Hindistan olması ise dikkat çekmiştir.

Ülkemizde ise Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından açıklanan resmi patent ve marka istatistiklerine göre Çin’in bir yıl içerisinde yapmış olduğu 1 milyon adet patent başvurusunun yanında ülkemizde 1995-2016 yılları arasındaki 22 yıllık dönemde yapılan toplam patent başvurusu sayısı yalnızca 136 bin olarak gerçekleşmiş. Ülkemizde 2016 yılı sonu itibarıyla yapılan toplam patent başvurusu sayısı yıllık bazda %20,2 oranında artarken yabancı başvuruların sayısı ise %22,3 oranında artış göstermiştir.

Dün açıklanan Haziran ayı itibarıyla istatistiklere baktığımızda ise Haziran ayındaki %15,3’lük azalışa karşın yılın ilk yarısında %0,1 oranında bir artış söz konusu. 2016 yılının ilk yarısında 2 bin 626 adet olan toplam patent başvuru sayısı 2017 yılının aynı döneminde ise yalnızca 2 adet artarak 2 bin 628 adet olmuştur.

ŞEKİL 1: 2016 ve 2017 Yıllarında Patent Başvurularının Aylara Göre Dağılımı

şekil1.png
Kaynak: Türk Patent ve Marka Kurumu.

Ülkemizde 2017 yılının ilk yarısı itibarıyla yapılan toplam patent başvurularının illere göre dağılımına baktığımızda ise İstanbul ve Manisa’nın ülkemizin yarısını sırtlandığı görülüyor. 2017 yılı Ocak-Haziran dönemi itibarıyla yapılan her 100 patent başvurusunun 49’u İstanbul ve Manisa’dan yapılırken diğer 79 ilimizden yapılan patent başvurusu sayısı ise 51 oldu. Dikkat çeken bir diğer husus ise yılın ilk altı ayı itibarıyla Ağrı, Artvin, Bingöl, Hakkâri, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Tunceli, Bayburt, Şırnak, Bartın, Ardahan ve Kilis’ten herhangi bir patent başvurusu yapılmamış olması.

Ankara toplam patent başvurularında üçüncü, marka başvurularında ise ikinci sırada

2017 yılının ilk yarısı itibarıyla ülkemizde yapılan toplam patent başvurularında Ankara üçüncü sırada yer alırken toplam marka başvurularında ise ikinci sırada yer almaktadır. Söz konusu dönemde ülkemizde yapılan her 100 patent başvurusunun 10’u Ankara’dan yapılırken yine aynı dönemde yapılan her 100 marka başvurusundan 8’i de yine Ankara’dan yapılmıştır.

ŞEKİL 2: 2017 Yılı Ocak-Haziran Dönemi İtibarıyla Ülkemizde Yapılan Toplam Patent ve Marka Başvurularının İllere Göre Dağılımı

şekil2.png
Kaynak: Türk Marka ve Patent Kurumu.

Tüm değerli okuyucularımıza keyifli yaz günleri ve akşamları diliyorum.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 21 Temmuz 2017 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


patent-adres-degisikligi (1).png

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s