Her 100 Motorlu Taşıtın 9’unda 06 Plaka Takılı

Temmuz ayında trafiğe kayıtlı taşıt sayısı bir önceki aya göre %34 oranında artarken geride bıraktığımız yılın aynı ayına göre ise %41 oranında artış gösterdi. 2017 yılının Temmuz ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı 21 milyon 763 bine yükselirken yılın ilk yedi aylık döneminde trafiğe 673 bin yeni taşıt katıldı.

Motorlu taşıt sayısı 2017 yılının başından dalgalı bir seyir izliyor. Bahar aylarında beklenen yükselişi gerçekleştiremeyen motorlu kara taşıtları sayısı Haziran ayında da bir önceki yılın aynı ayına göre %17 oranında azalsa da Temmuz ayında %41 oranındaki yüksek artış ile dikkat çekti. Temmuz ayında trafiğe kaydı yapılan 128 bin taşıtın %58,7’si otomobil, %17,7’si ise motosiklet oldu.

Yılın ilk yedi aylık döneminde ülkemizde 730 bin 11 adet taşıtın trafiğe kaydı yapılırken 57 bin taşıtın da kaydı silindi. Trafik sıkışıklığından, kalabalıktan şikâyetçi iseniz çok haklısınız; çünkü Ocak-Temmuz ayları arasındaki dönemde caddelerde 672 bin 679 adet yeni taşıt boy göstermeye başladı.

Yedi aylık dönemde yaşanan 673 binlik artıştan sonra Temmuz ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıt sayısı 21 milyon 763 bin adete yükseldi. Yaklaşık 4 milyon araç ile İstanbul bu alanda başı çekerken Ankara’da kayıtlı taşıt sayısı 1,8 milyon, İzmir’de ise 1,3 milyon olarak gerçekleşti. Diğer bir deyişle, trafiğe kayıtlı her 1000 taşıtın 85’inin üzerinde Ankara’nın plaka kodu olan “06” takılı. Bir diğer dikkat çekici nokta ise, İstanbul’da ülkemizin 51 ilinde olduğu kadar kayıtlı taşıt bulunması.

Dünya Ekonomik Forumu’nun verilerine göre dünyada, Finlandiya kişi başına düşen taşıt sayısında zirvede. Finlandiya’da kişi başına 1,07 taşıt düşerken Finlandiya’yı 1,05 taşıt ile Andorra izliyor. Ülkemizde ise her 4 kişiye bir motorlu taşıt düşerken otomobil sahipliğinde ise bu sayı 7 kişiye çıkıyor. 15 yaş üzeri nüfusta ise her 5 kişinin bir tane otomobili var.

Yılın ilk yedi aylık döneminde trafikte artan taşıt sayısı bir önceki yıla göre %3,7 oranında artarak 673 bin oldu. Yılın kalan kısmında da bu performans sergilenirse 2017 yılı sonu itibarıyla trafiğe 1,2 milyon yeni taşıt katılacak. Siz siz olun, trafikte sakin kalmanın yollarını bulun.

Güzel bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 27 Eylül 2017 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


taşıt.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s