Turizmde Yüzler Gülüyor

Geride kalan 2016 yılının zor bir yıl olduğu hepimizin malumu. Gerek ülkemizin dört bir tarafında yaşanan gerilimler ile olaylar; gerek se de 15 Temmuz gibi hain bir darbe girişiminin etkileri ile geride kalan 2016 yılı turizm sektörünü derinden etkilemiş; bu gelişmelerin sonucunda sektör görece zayıf bir performans göstermişti. Ancak 2017 yılıyla beraber toparlanan sektör, tatil sezonunun da başlamasıyla turist sayısında çift haneli artış oranlarına ulaştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın her ay yayınladığı istatistiklere göre, Ağustos ayında ülkemize gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %46,4 oranında artarken yılın ilk sekiz aylık döneminde ise bu artış oranı %26,4 oranında gerçekleşti. 2016 yılının tüm aylarında yıllık bazda gerileme gösteren ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı, 2017 yılının ilk aylarında da bir miktar gerilemeye devam etmiş; ancak baharın habercisi Nisan ayı ile beraber çift haneli büyüme oranları ile artışını başlatmıştır.

Ülkemizde yaz sezonu olarak da nitelendirilebilen Mayıs-Ağustos ayları arasındaki dönemde ülkemize gelen ziyaretçi sayısı aylık ortalama %38 oranında artarak geçtiğimiz yılın kötü görünümünü geride bırakmayı başarmıştır. 2017 yılının Ağustos ayında ülkemizi ziyaret eden turistlerin milliyetlerine baktığımızda ilk sırayı yine Rusya alırken bu ülkeyi sırasıyla Almanya, İran, İngiltere ve Gürcistan izledi.

2017 yılının Ocak-Ağustos döneminde %26,4 oranında artış gösteren ülkemize gelen ziyaretçi sayısının lokomotifi söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre %892 oranında artış gösteren Rus turistler oldu. Geçmişteki Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden ülkemize gelen turist sayısı bu dönemde %105 oranında artış gösterirken Asya ülkelerinden gelen misafirlerimizin sayısında ise aynı dönemde %42 oranında artış gözlemlendi

Bir süredir yıldızımızın barışmadığı Avrupa ülkelerinde yaşayanların tatil için uğrak duraklarından birisi yine Türkiye oldu. Yaşanan onca gerilime rağmen yılın ilk sekiz aylık döneminde Avrupa’dan ülkemize gelen turist sayısında yalnızca %4,4 oranında azalış gözlemlenmesi; tatil planlarının siyasi gelişmelerden o kadar da fazla etkilenmediğinin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Bu haftaki buluşmamızın başında, yılın ilk sekiz aylık döneminde ülkemize gelen turist sayısında %26,4 oranında bir artışın gözlemlendiğinden bahsetmiştik. Ocak-Ağustos ayları arasındaki dönemler itibarıyla 2016 yılında ülkemize 17,4 milyon turist gelirken 2017 yılında ise bu sayı 22 milyona kadar yükselmiştir. Ülkemize gelen misafirlerimizin yılın ilk yarısındaki harcama eğilimlerini yılın kalan kısmında da devam ettirdiklerini varsayarsak bu artışın ülkemize 3 milyar dolar civarında ek bir kaynak getirdiğini söylemek mümkün. Keza turizm sektörü temsilcileri de gerek yabancı turist kaynaklı toparlanmadan gerekse de yurtiçinde uzatılan tatiller nedeniyle yerli turist kaynaklı hareketlilikten bir hayli memnun.

Hayatın yoğun temposu arasında tatil ile buluşabilen şanslı bireylerdenseniz; şimdi tatil anılarınızı tazelemenin tam zamanı.

Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

Bu yazı 4 Ekim 2017 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


turizm

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s