Tüketici Güveninin Kafası Karışık

Aylık tüketici eğilim anketi aracılığıyla tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimlerini ölçen Tüketici Güven Endeksi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile hesaplanmaktadır. Eylül ayında aylık bazda %3,4 oranında azalan tüketici güveni düşüşüne Ekim ayında da devam ederek bir önceki aya göre %2 oranında azalarak 67,3 değerine geriledi.

Geride bıraktığımız yılın Temmuz ayında yaşanan hain darbe girişimi nedeniyle düşüş gösteren tüketici güveni hemen ardındaki üç aylık dönemde hızlı bir şekilde toparlanmayı başarsa da 2016 yılının 63,4 değerine gerileyerek kapatmıştı. 2017 yılıyla beraber dalgalı bir görünüm çizen tüketici güveni, Mart-Mayıs ayları arasındaki dönemde yükseliş, hemen ardındaki dönemde ise bir yükseliş bir düşüş göstererek bu haftaki buluşmamızın da ismini verdiği gibi kafası karışık bir görünüm çizdi.

Ekim ayında bir önceki aya göre %2 oranında gerileyen tüketici güven endeksindeki bu azalış, endeksi oluşturan alt endekslerdeki azalmadan kaynaklandı. Öyle ki, hanenin maddi durumunun önümüzdeki 12 aylık dönemde daha iyi olacağını bekleyenlerin azalması sonucu hanenin maddi durum beklentisi aylık bazda %2,9 oranında geriledi. Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklenti geliştiren tüketicilerin bir önceki aya göre azalması sonucunda genel ekonomik durum beklentisi endeksi de Eylül ayında 94,7 iken Ekim ayında %4,5 oranında azalarak 90,4 değerine düştü.

Benzer şekilde, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyen tüketicilerin sayısının azalması işsiz sayısı beklentisi endeksinde bir önceki aya göre %0,6 oranında artışa neden olurken tasarruf etme ihtimali endeksi Ekim ayında iyileşme gösteren tek alt endeks oldu. Tasarruf etme ihtimali endeksi %4,2 oranında artarken bu artış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olmadığını düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın sıçrama yılı olarak ifade ettikleri 2017 yılının başından bu yana ise tüketici güveninde Ekim ayındaki görünümün tersine bir görünüm göze çarpıyor. Tüketici güven endeksi geride kalan 10 aylık dönemde %6,2 oranında iyileşme gösterirken hanenin maddi durumu da söz konusu dönemde geçen 12 aylık döneme göre %1,7 oranında iyileşti.

Ekim ayı itibarıyla 2016 yılının sonuna kıyasla gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi %5,1 oranında iyileşme gösterirken yine aynı döneme ilişkin olarak işsiz sayısı beklentisinde ise %8,4 oranında azalma gözlemlendi. Tüketicilerin tasarruf etme ihtimali Ekim ayı itibarıyla bir önceki aya göre olduğu gibi 2016 yılının Aralık ayına göre de artış gösterdi. Ekim ayında aylık bazda %4,2 oranında artan tasarruf etme ihtimali yılın ilk 10 aylık döneminde de %26 oranında artış gösterdi.

Güzel bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 25 Ekim 2017 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


cons

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s