Ankara’da Memur Çocukları Girişimci Oldu

Memur anne babanın çocukları bilir; okuldan çıkıp akşamı ofiste dosyaların arasında beklemenin, bazen annenin ya da babanın erken aldığı okuldan çıktıktan sonra yenilen meşhur Ankara dönerinin tadını. Anneleri, babaları; dosyaların, resmi yazıların, Devlet Malzeme Ofisinin delikli silgilerinin arasında büyüyen çocuklarının da memuriyete girmeleri isterken günümüzde o çocukların birer girişimci olduğunu görüyoruz. Kalkınma Bakanlığından Dr. Mehmet Cansız’ın yaptığı “Kentlerin Yenilikçi Girişimciliğe Etkileri” başlıklı araştırmasında Ankara’da, babaları memur olan girişimcilerin oranı %56,3 düzeyinde gerçekleşti.

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi ve Kalkınma Bakanlığında uzman olarak görev yapan Dr. Mehmet Cansız tarafından yapılan “Kentlerin Yenilikçi Girişimciliğe Etkileri” isimli araştırma kapsamında, kentlerin girişimcilik üzerinde önemli etkileri ve yenilikçi girişimciliği etkileyecek birçok farklı unsurun olduğu ifade edilmekte. Çalışmada kamunun derlediği verilerin yanında teknoparklarda yapılan anket araştırmaları da kullanılmış olup Ankara ve İstanbul’daki yenilikçi girişimlerin görünümleri incelenmiştir.

Çalışmanın en temel sonuçlarından birisi, yenilikçi girişimciler açısından Ankara’nın daha fazla kamu destekli projelere dayalı, İstanbul girişimcisinin ise piyasaya odaklı ve ticarileşmeye yatkın bir şekilde faaliyet gösterdiğidir. Bu bağlamda, İstanbul’un ticari ve sanayi kapasitesine dayalı toplumsal yapısının yenilikçi girişimciliğe de yansıdığı anlaşılırken bürokrasi kenti Ankara’nın ise yenilikçi girişimcilik alanında kamu destekleri kapsamında pozisyon aldığı söylenebilir (Cansız, 2017).

Bugünlerde nasıl olması gerektiği konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın da kıymetli fikirlerini ifade ettikleri şehirleşme/kentleşme olgusu, toplumsal ve ekonomik yapıyı biçimlendiren öğelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Emre Kongar bu durumun sadece tarım sektöründeki değişmeler ve sanayileşmenin bir sonucu değil aynı zamanda toplumsal değişmenin de bir göstergesi olduğunu ifade ediyor (Kongar, 1995). Kentleşme olgusu kendine giderek daha fazla yer bulmaya çalışırken şehir plancılar, sosyal bilimciler, sosyologlar vs. birçok farklı meslek insanı bu karmaşık olguyu incelemeye çalışmaktadır.

Cansız (2017) da bu bağlamda, özellikle Ankara ve İstanbul’da hızlı bir şekilde gelişen kentleşmenin girişimcilik üzerindeki;, kentsel özelliklerin ise girişimcilik kültürü üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması açısından söz konusu araştırmasını yayınladı. Yazar kendi çalışmanın amacını şöyle ifade ediyor: “Bu çalışmanın amacı İstanbul ve Ankara kentlerindeki yenilikçi girişimciliği; kentlerin genel özellikleri, girişimcilik ekosistemleri, girişimcilerin özellikleri ve onların sahip olduğu firmaların özellikleri açısından karşılaştırmak, benzerlik ve farklılıkları nedenleriyle birlikte analiz etmektir.”

Ankara’da her 10 girişimciden 3’ü kadın

Uzunca bir girizgâhtan sonra isterseniz bu çalışmanın ilgi çekici sonuçlarına geçelim. Çalışma kapsamında Ankara’da incelenen girişimcilerin %32’si kadın iken bu oran İstanbul’da %11,9 düzeyine geriliyor. Ankara’da çalışma kapsamına giren 121 kadın girişimcinin 107’si (%88,4’ü) kamudan destek kullanmış.

Ankara’daki girişimciler çalışma deneyimine sahip değil

Girişime başlamadan önce özel sektör deneyimine sahip olma durumunda Ankara’da oran %30,4 olarak hesaplanırken bu oran İstanbul için %74’e yükseliyor. Diğer bir deyişle, Ankara’daki her 10 girişimden 7’si daha önce özel sektör deneyimine sahip değilken bu durum Ankara’daki girişimlerin başarısını olumsuz yönde etkileyen bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

Memur anne-babanın çocuğu girişimci oluyor

Ve gelelim bu haftaki buluşmamıza da başlığını veren sonuca: Ankara’daki girişimcilerin %56,3’ünün babası kamu çalışanı iken %36’sının ise annesi kamu çalışanı. Bu oranlar İstanbul için sırasıyla %37,6 ve %19,9 olarak hesaplanmış. Söz konusu veriler, yenilikçi girişimciliğin büyük oranda orta sınıf çalışanlar üzerinden yeniden üretildiğini göstermektedir.

ŞEKİL 1: Ankara ve İstanbul’da Girişimcilerin Anne ve Babalarının Meslek Dağılımı

şekil1.png
Kaynak: Kentlerin Yenilikçi Girişimciliğe Etkileri Araştırması, Mehmet Cansız

Atatürk’ün de işaret ettiği gibi ülkemizi “muasır medeniyetler düzeyine” çıkaracak girişimlerimizin, günümüz şartlarına uygun bir şekilde yenilikçiliği öne alan bir yapıda gelişim ve dönüşümlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu doğrultuda, bu hafta bahsettiğimiz çalışma gibi çalışmaların girişimlerimizin fotoğrafını çekmesi de, özellikle Hükümetimizin yenilikçi girişim ve girişimcilere verdiği desteklerin şekillenmesinde de önemli olduğunu değerlendiriyorum.

Yaprakların sokakları örttüğü Ankara’nın sonbahar günlerinden tüm değerli okuyucularımıza keyifli vakitler diliyorum.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 17 Kasım 2017 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


girisim

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s