Konut Fiyatlarındaki Artış Yavaşlıyor Satışlar ise Artış Eğiliminde

Ne zaman televizyonunuzu açsanız, reklamlar başladığında büyük bir çoğunluğunun gayrimenkul reklamları olduğunu siz de fark ediyorsunuzdur. Uzunca bir süredir gündemdeki yerini hiç kaybetmeyen konut piyasası, bir yanda hala büyüyecek bir sektör olduğunu inananlar diğer yanda da ekonomide köpük olarak adlandırdığımız olması gerekenden daha yüksek değerlenen bir sektör olduğunu düşünenler ile çetin bir meydan muharebesinin konusunu oluşturuyor. Biz ise bu haftaki buluşmamızda, bu revaçtaki konuya satışlarla fiyatlar açısından genel bir değerlendirmeyle değineceğiz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz günlerde açıkladığı Ekim ayı Konut Satış İstatistiklerinde 2017 yılının Ekim ayında konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %5,7 düzeyinde gerilediğini bizlerle paylaştı. 2016 yılının Ekim ayında ülke genelinde 130 bin 274 adet konut satılırken bu sayı geride bıraktığımız Ekim ayında 122 bin 882’ye geriledi. Öte yandan yılın ilk on ayı itibarıyla ise konut satışları %8,2 seviyesinde artış gösterdi.

Şekil 1: 2016 ve 2017 Yıllarında Aylara Göre Konut Satış İstatistikleri

şekil1
Kaynak: TÜİK.

Toplam konut satışlarının üçte birini oluşturan ipotekli konut satışları 2017 yılının Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %19,8 seviyesinde gerilerken ipotekli satışlarda, toplam satışlarda olduğu gibi İstanbul en yüksek paya sahip ilimiz oldu. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il ise %44,8 ile Artvin oldu.

Son dönemlerde yüksek oranlarda artış ile dikkat çeken yabancılara konut satışı Ekim ayında da yüksek oranda artış gösterdi. Yabancılara yapılan konut satışları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %70,9 artarken söz konusu dönemde Suudi Arabistan vatandaşları yabancılara satışı yapılan 2.677 konutun 528’sini satın alarak bu alanda listenin ilk sırasında yer aldı. Ekim ayında Suudi Arabistan’ı sırasıyla, 344 konut ile Irak, 278 konut ile Azerbaycan, 154 konut ile Kuveyt ve 125 konut ile Rusya Federasyonu izledi.

Konut satışları bir yana dursun, konut fiyatları da bir süredir gözlemlediğimiz ve üzerine kafa yorduğumuz bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizdeki konut fiyatlarını bir endeks dahilinde takip eden ve sonuçlarını paylaşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) en güncel verilerine göre Ağustos ayında konut fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre %9,42 oranında artarken yılın ilk sekiz ayı itibarıyla ise artış oranı ortalama %10,77 oldu.

İstatistiki bölgeler itibarıyla konut fiyatlarının artış oranına baktığımızda ise bir önceki yılın Ağustos ayına göre 2017 yılı Ağustos ayında en yüksek artışın %17,9 ile Bolu, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Düzce bölgesinde gerçekleştiğini görüyoruz. Ankara’da Ağustos ayı itibarıyla konut fiyatları %12 oranında artarken artış oranı İstanbul’da ise %5,9 oldu.

Aşağıdaki şekil 2017 yılının Ocak-Ağustos döneminde konut fiyatları ile konut satışlarındaki aylar itibarıyla yıllık bazdaki artışları gösteriyor. Şekle genel bir değerlendirme ile göz attığımızda ilk sekiz ay itibarıyla konut fiyatlarının azalış, konut satışlarının ise artış yönünde hareket ettiğini söylemek mümkün.

Şekil 2: 2017 Yılı Ocak-Ağustos Döneminde Konut Fiyatları ile Konut Satışlarındaki Yıllık Artış Oranları

şekil2
Kaynak: TCMB ve TÜİK.

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Başta başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere geleceğe ışık tutan, genç bireylerin yetişmesinde emekleri büyük tüm öğretmenlerimize saygılarımı sunuyor, günlerini içtenlikle kutluyorum.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 24 Kasım 2017 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


konut

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s