Konut Satışları En Fazla Çankaya’da Arttı

2017 yılı sona erdi, 2018 yılının da ilk ayını geride bırakıyoruz. Geçtiğimiz yıla ilişkin veriler düzenlenmeye başladıkça biz de birçok farklı ekonomik konuda 2017 yılının geneline ilişkin değerlendirmeler yapma imkânına kavuşuyoruz. Geçtiğimiz hafta içerisinde yayınlanan Aralık ayı konut satış istatistikleriyle beraber konut sektöründeki satışların yılın genelinde nasıl geliştiğini de görebildik. Buna göre, 2017 yılının tamamında konut satışları bir önceki yıla göre %5,1 artarak 1 milyon 409 bine yükseldi.

2017 yılına Ocak ve Mart aylarındaki çift haneli artış oranlarıyla başlayan konut satışları Temmuz ayında baz etkisiyle güçlü yükselse de yılın son üç ayında beklentileri karşılayamadı. Ekim ayında %5,7 düzeyine, Kasım ayında ise %7,5 düzeyinde gerileyen konut satışları Aralık ayında da bir önceki yılın aynı ayına göre %6,8 geriledi. Yılın ilk dokuz aylık dönemi itibarıyla %10,1 olan konut satışlarındaki yıllık artış oranı, son çeyrekteki yavaşlama nedeniyle %5,1’e geriledi. Aşağıdaki şekilde 2016 ve 2017 yıllarında aylar itibarıyla konut satışları sayısıyla konut satışlarındaki yıllık değişim oranı yer alıyor.

ŞEKİL 1: 2016 ve 2017 Yıllarında Aylar İtibarıyla Konut Satışları ve Konut Satışlarındaki Yıllık Değişim Oranları (Kaynak: TÜİK)

şekil1

2017 yılında Ankara’da en fazla konut Çankaya’da satıldı

2017 yılında Türkiye genelinde nüfusu 150 bin kişiden fazla ilçeler dikkate alındığında konut satışlarının bir yıl içerisinde en fazla artış gösterdiği ilçe %181 ile İstanbul’un Sarıyer ilçesi olurken Sarıyer’i sırasıyla Kocaeli-Gebze ve Manisa-Turgutlu izledi. Söz konusu dönemde konut satışlarının en fazla azaldığı ilçeler ise sırasıyla Erciş, Esenler ve Yüreğir oldu.

2017 yılında Ankara’da nüfusu 150 binden fazla ilçeler arasında konut satışlarının en fazla artış gösterdiği ilçe Çankaya oldu. Çankaya ilçesinde konut satışları 2017 yılında bir önceki seneye göre %22,4 artış göstererek 20 bin 848’e yükseldi. Çankaya’yı sırasıyla 25 bin 48 adet satışla Keçiören ve 19 bin 927 adet satışla Mamak izledi. Konut satışlarını ilçelerin nüfusuyla değerlendirdiğimizde ise 1000 kişi başına yapılan konut satışlarında 32,6 ile Altındağ ilk sırada, 31,9 ile Mamak ikinci sırada ve 29,5 ile Etimesgut üçüncü sırada yer alıyor.

ŞEKİL 2: 2017 Yılında Ankara’nın Nüfusu 150 Binden Fazla İlçelerindeki Konut Satışları (Kaynak: TÜİK)

şekil2

 Altındağ ilk elci, Çankaya ise ikinci elci

Ankaramızın ilçelerindeki konut satışlarının ilk ya da ikinci el görünümünde ise karşımıza beklediğimiz sonuçlar çıkıyor. Yerleşimin genel olarak daha önce tamamlandığı Çankaya ilçesinde konut satışları daha yoğunlukla ikinci el yapılırken, yeni yerleşimin ve gayrimenkul projelerinin daha yoğun konumlandığı Altındağ, Mamak gibi ilçelerde ise ilk kez satışı yapılan konutların oranı görece daha yüksek.

Öte yandan, Sincan %50,8 oran ile ipotekle konut satışlarının en yüksek paya sahip olduğu ilçemiz olurken Çankaya’da ise ipotekle yapılan konut satışlarının toplam içerisindeki payı %28 oldu. İpotekle konut satışlarının toplam içerisindeki payı Etimesgut’ta %43,2 olurken Keçiören’de %39,7, Yenimahalle’de ise %40,1 oldu. Aşağıdaki şekilde ilçelerimizde konut satışlarını ipotekle ve diğer satışlar olarak dağılımı yer alıyor.

ŞEKİL 3: 2017 Yılında Ankara İlçelerinde Yapılan Konut Satışlarının Ödeme Şekline Göre Görünümü (Kaynak: TÜİK)

şekil3

Yılın ilk ayı da geride kaldı; bahara biraz daha yaklaştık. Her yeni günün yeni sürprizleri de beraberinde getirmesi dileklerimle.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 26 Ocak 2018 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


home-sales

Reklam

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s