Endeksler Yıla Yüz Güldürerek Başladı

Görece sadece ülkemiz için değil küresel piyasalar için de toparlanma yılı olarak geride kalan 2017 yılından sonra 2018 yılına ilişkin ilk veriler de gelmeye başladı. Yılın ilk ayını geride bırakırken tüketici güveni başta olmak üzere sektörel güven endeksleriyle beraber genel ekonomik duruma yönelik gözlemleri ifade eden ekonomik güven endeksi Ocak ayını önemli ölçüde yükselişlerle tamamladı.

İsterseniz tüketici güveniyle başlayalım bu haftaki buluşmamıza. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, yılın ilk ayını bir önceki aya göre %11,1’lik yükselişle tamamladı. Aralık ayında 65,1 değerinde gerçekleşen tüketici güven endeksi bu artışla beraber 2018 yılı Ocak ayında 72,3 değerine yükseldi.

Tüketici güven endeksinin Ocak ayındaki bu yükselişi, hanenin maddi durum beklentisinin, genel ekonomik durum beklentisinin, işsiz sayısı beklentisinin ve tasarruf etme ihtimalinin tamamının söz konusu dönemde iyileşme göstermesi vesilesiyle gerçekleşti. Ocak ayında bir önceki aya göre hanenin maddi durum beklentisi %7,3 artarken genel ekonomik durum beklentisi de %9,7 düzeyinde iyileşmiş durumda. Tüketicilerin önümüzdeki 12 aylık dönemdeki genel ekonomik durum beklentisi 2017 yılının Ocak ayına göre ise %8,4 düzeyinde iyileşmiş durumda.

ŞEKİL 1: 2013-Ocak 2018 Döneminde Tüketici Güven Endeksinin Seyri (Kaynak: TÜİK)

şekil1.png

Bu haftaki buluşmamızda inceleyeceğimiz ikinci endeks ise aslında alt kırılımlarında tüketici güven endeksi de olmak üzere farklı sektörlerdeki güven endekslerini de içeren ekonomik güven endeksi olacak. Tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi, hizmet sektörü güven endeksi, perakende ticaret güven endeksi ve inşaat sektörü güven endeksinden oluşturulan ekonomik güven endeksi, bu endekslerin tamamındaki yükselişle beraber Ocak ayında bir önceki aya göre %10 düzeyinde artış gösterdi. 2017 yılının Aralık ayında 95,3 olan ekonomik güven endeksi Ocak ayıyla beraber 104,9 değerine yükseldi.

Ocak ayında %11,1 yükselen tüketici güven endeksine ek olarak diğer sektörlerdeki güven endeksleri de artış gösterdi. Öyle ki, Ocak ayında bir önceki aya göre reel kesim güven endeksi %1,6 artarken hizmet sektörü güven endeksinde %6’lık, perakende ticaret sektörü güven endeksinde %5,6’lık, inşaat sektörü güven endeksinde ise %6,7’lik yükselişler gözlemlendi.

ŞEKİL 2: 2013-Ocak 2018 Döneminde Ekonomik Güven Endeksinin Seyri (Kaynak: TÜİK)

şekil2.png

Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında sektörel güven endeksleri doğrudan kullanılabildiği gibi bu sektörlere ilişkin toplamda 20’ye varan alt endeksler de hesaplamada kullanılabiliyor. Dolayısıyla ekonomik güven endeksi genel ekonomik görünüme ilişkin resmi göstermesi açısından bizim için önemli. Bazı değerli okuyucularımız için yeni bilgi olacaktır: ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir. Dolayısıyla Ocak ayıyla beraber ekonomik güven endeksinin yeniden 100 eşik değerinin üzerine çıkması yüzlerimizi güldüren bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 2 Şubat 2018 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


guven.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s