Turizmde Hedef 36 Milyon Yabancı Turist

Turizmde canlı canlı geçe 2014 yılının ardından özellikle 2016 yılında ülkemizde yaşanan bir dolu olumsuz gelişme yüzünden turist sayımızda keskin bir düşüş gözlemlenmişti. Öyle ki, 2014 ve 2015 yıllarında 36 milyon kişi eşiğini de aşan ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2016 yılı sonunda ise %30 azalmış ve 25 milyona kadar gerilemişti.

2017 yılı ekonomimizde olduğu gibi turizm sektöründe de kendisini toparlanma dönemi olarak gösterdi ve turizm sektörü turist sayısı bazında kayıplarının tamamını olmasa da birçoğunu geri aldı. Toparlanma dönemi yerini tekrar yükseliş dönemine bırakmış olsa gerek ki, 2018 yılının Ocak ayında turist sayısı bir önceki yıla göre %38,5 artarak 2000li yılların en yüksek Ocak ayı değerine yükseldi.

Ocak ayları itibarıyla ülkemize gelen yabancı turist sayısı dikkate alındığında 2018 yılının Ocak ayına kadar en yüksek değer 2015 yılında kaydedilmişti. 2015 yılının Ocak ayında 1 milyon 251 bin turiste ev sahipliği yapan ülkemiz geride bıraktığımız Ocak ayında ise 1,5 milyon turiste ev sahipliği yapma başarısı gösterdi. Aşağıdaki grafik 2000 yılından bu yana Ocak ayları itibarıyla ülkemize gelen yabancı turist sayısını gösteriyor.

ŞEKİL 1: 2000-2018 Döneminde Ocak Ayları İtibarıyla Ülkemize Gelen Yabancı Turist Sayısı

şekil1
Kaynak: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

2018 yılının Ocak ayında ülkemize gelen 1,5 milyon yabancı misafirimiz arasında en yüksek sayı İran’dan gelen turistlere ait. Ocak ayında ülkemizde misafir ettiğimiz her 100 yabancı turistten 11’i İran’dan gelirken 10’u ise Gürcistan’dan geldi. Almanya’dan gelen turistlerin sayısında bir önceki yılın aynı ayına göre %10,3 artış gözlemlenirken 2017 yılında turizmin gülen yüzü olan Rus turistlerde ise %70’lik artış görüldü.

Avrupalı turistlerin sayısında geçtiğimiz senenin Ocak ayında bir önceki aynı ayına göre %24 düzeyinde görülmüştü. Asya’dan gelen turistlerin sayısında görülen %12’lik düşüş de eklendiğinde zayıf bir ay olan 2017 yılının Ocak ayından sonra 2018 yılının Ocak ayı ise eksi işaretlerin artıya ve dolayısıyla da düşüşlerin yükselişe döndüğü bir ay oldu. Ocak ayında Avrupalı turistlerin sayısında yıllık bazda %34’lük artış gözlemlenirken Asyalı turistlerin sayısında ise %60’a varan yükseliş kaydedildi. Bizleri 2018 yılının hemen başında turizm sektörü adına mutlu eden nokta, turist sayılarının sektör için gayet olumlu geçen 2015 yılına çok yakın seviyelere yükselmesi.

ŞEKİL 2: Seçilmiş Bölgeler İtibarıyla 2017 ve 2018 Yılları Ocak Aylarında Ülkemize Gelen Yabancı Turist Sayısı

şekil2
Kaynak: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Ne zaman turizmden konu açılırsa, endüstriyel turizmin altını çizerek ülkemize gelen yabancı turistlere daha fazla harcama yaptıracak ve turist başına düşen harcama miktarını artıracak turizm politikalarını geliştirmemiz gerektiğini de belirtmeden geçemeyeceğiz. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızın sene başında da belirttiği üzere 2018 yılı için koyduğumuz 36 milyonluk yabancı turist hedefimizin yanında turizm gelirlerimizi de yukarı çekmek için bu husus büyük önem arz ediyor.

Baharın habercisi Mart ayının bu ilk günlerinde, havalar henüz ısınmasa da baharı sevgiyle kucaklıyorum. Bu haftaki buluşmamızla siz değerli Haber Ankara okuyucularımızla tanışmamızın ve birçok şey paylaşmamızın da ikinci yaşını kutluyoruz.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 2 Mart 2018 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a1

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s