Turizm Bu Yıl Yüz Güldürecek

Bir süredir görevim dolayısıyla ülkemizin daha önceden görmediğim yerlerine yolum düşüyor. Her bir yeni ilimize, ilçemize seyahatimde içimde apayrı bir heyecan duyuyor, yeni dünyalar keşfetmenin mutluluğunu duyuyorum.

Ders kitaplarında bolca yer aldığı gibi üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz adeta bir açık hava müzesi gibi. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklar, en büyük silahlarından birisi olan turizm alanında dünyada sayılı yerlerden olma konusunda biraz gecikmiş olsa da henüz hiçbir şey geçmiş değil.

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde yaşanan üzücü olaylar nedeniyle turizm alanında sahip olduğu yüksek potansiyeli kullanmaktan bir hayli geri kalan ülkemiz 2018 yılına ise turizm sektöründe bir hayli umutlu başladı. Hafta başında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan Sınır Giriş-Çıkış İstatistiklerine­ göre 2018 yılının Mart ayında ülkemize gelen yabancı ziyaretçi ayısı %34,8 artarak 2 milyon eşiğinin de üzerine çıktı. Sevindirici haberler sadece bununla sınırlı değil: ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı yılın ilk üç ayı dikkate alındığında en iyi performansını göstererek 5 milyon eşiğini de aşma başarısı gösterdi. 2018 yılının Ocak-Mart döneminde yabancı turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %34,9 artarak 5,1 milyona ulaştı.

2018 yılının Mart ayı dikkate alındığında ülkemize gelen 2,1 milyon turistin %18,1’ini İran’dan gelen turistler oluşturdu. İran’dan gelen turist sayısı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %48 artarken ikinci sırada Almanya üçüncü sırada ise Gürcistan yer alıyor. Ocak-Mart dönemine baktığımızda ise yine ilk sırada İranlı turistleri görüyoruz. 2018 yılının ilk üç ayında ülkemize gelen her 100 turistten 14’ünü İran’dan gelen turistler oluştururken söz konusu dönemde pastadan Gürcistan’dan gelen turistlerin aldığı pay %9, Almanya’dan gelen turistlerin aldığı pay ise %8 oldu.

Geçtiğimiz dönemlerde özellikle Avrupa ile yaşanan gerilimli gelişmelerin ardından Avrupa’dan ülkemize gelen turist sayısında önemli oranda gerileme yaşanmıştı. Öyle ki, 2017 yılının ilk üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %23 gerileyen Avrupalı turistlerin sayısındaki artış 2018 yılının turizm açısından olumlu olacağının başka bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. 2018 yılının Ocak-Mart döneminde Avrupa’dan ülkemize gelen turist sayısı %30,2 artarken bu artış oranı Almanya için %36,3 oldu. Görece gelir seviyesi yüksek Avrupalı turistlerin ülkemize misafir olması endüstriyel turizmin gelişmesi ve ülkemizin turizm sektöründen daha fazla kazanç sağlaması noktalarında da büyük önem arz ediyor.

Turizmde ilk çeyreğe ilişkin olarak bir sevindirici haber de yine hafta başında Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) geldi. Yılın ilk çeyreği itibarıyla turizm gelirlerimizi açıklayan TÜİK, turizm gelirlerimizin %31,3 arttığı müjdesini bizlerle paylaştı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 3,7 milyar dolar olan turizm gelirlerimiz bu yılın aynı döneminde 4,4 milyar dolara yükselirken yabancı turist başına ortalama harcamanın da bu dönemde 696 dolardan 723 dolara çıkması bizleri sevindirdi.

2017 ve 2018 yılları Ocak-Mart dönemleri itibarıyla yabancı turistler ülkemizde 2 gece az konaklasa da ortalama olarak daha fazla harcama yaptı. Ülkemizi ziyaret eden bir yabancı turistin ülkemizde konakladığı süre boyunca bir gece ortalama olarak yapmış olduğu harcama 2017 yılının Ocak-Mart döneminde 57,2 dolar iken bu miktar 2018 yılının aynı döneminde ise %23,7 artarak 70,8 dolara yükseldi.

Gayet başarılı bir performansla başladığımız 2018 yılında turizm sektöründe bu performansın devam etmesi halinde 40 milyon turist seviyesi hiç de hayal gözükmüyor.

Güzel ve mutlu bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 2 Mayıs 2018 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


indir.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s