Konut Satışları Teşvike Hazır

Siz değerli okuyucularımızın da malumu olduğu üzere son günlerin gündemi Hükümetimiz tarafından açıklanan teşvik ve destek müjdeleriyle bir hayli sıcak geçiyor. Geçtiğimiz günlerde konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesiyle birlikte ev sahibi olmak isteyenlere Katma Değer Vergisi (KDV) müjdesi de gelmişti.

Gayrimenkul sektöründe %18 düzeyinde olan KDV oranı %8’e düşürülürken %4 olan tapu harcı ise %3’e düşürüldü. Konut kredisi faizlerindeki olumlu gelişmeyle beraber 31 Ekim’e kadar geçerli olacak bu vergi indirimlerinin konut alımlarını teşvik etmesi öngörülüyor.

Konut satışlarının teşvik edilmesi, istatistiklere baktığımızda artık elzem bir husus olarak karşımıza çıkıyordu. Biliyoruz ki, inşaat sektörü son dönemlerde ekonomik performansımızın lokomotif sektörüydü. İç talebin de artmasıyla beraber talebin ve arzın beraberce arttığı konut sektöründe gün gelip de arzın talepten daha fazla artıyor duruma gelmesi bazı yeni konut projelerinin müşteri bulma zorluğu çekmesine, etrafta bolca “satılık-kiralık” ilanı görmemize yol açmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay açıkladığı Konut Satış İstatistiklerine göre Nisan ayında ülke genelinde yapılan konut satışları geçen yılın aynı ayına göre %9,9 azalarak 103 bin 87 düzeyine geriledi. Her 3 konut satışından birinin ipotekli olarak yapıldığını biliyoruz. Bu bağlamda, ipotekli konut satışlarındaki görünüm de bizim için önemli hale geliyor. Nisan ayında %9,9 azalan konut satışlarına ek olarak ipotekli konut satışları da aynı ay %35,6 gerileyerek 2018’in başından bu yana keskin bir şekilde düşüşünü bu ay da devam ettirdi.

ŞEKİL 1: 2017 ve 2018 Yıllarının Nisan Aylarında Ülke Genelinde Yapılan Toplam ve İpotekli Konut Satışları

şekil1.png
Kaynak: TÜİK.

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde düşüşüne başlayan, 2018 yılının Ocak ayında artış yönüne dönse de bu artışın %1,7 gibi gayet mütevazı bir oranda gerçekleştiği konut satışları takip eden üst üste üç ayda da geriledi. Geçtiğimiz senenin ilk dört aylık döneminde 440 binin üzerinde gerçekleşen konut satışları bu yılın aynı döneminde %7,6 azalarak 407 bin düzeyine gerilerken ipotekli konut satışlarında yine %30’u aşan bir düşüş söz konusu. 2017 yılının Ocak-Nisan döneminde 168 bin 427 adet olan ülke genelindeki ipotekli konut satışları bu yılın aynı döneminde %30,4 azalarak 117 bin 292’ye geriledi.

ŞEKİL 2: 2017 ve 2018 Yıllarının Ocak-Nisan Dönemlerinde Ülke Genelinde Yapılan Toplam ve İpotekli Konut Satışları

şekil2.png
Kaynak: TÜİK.

Yine bu satırlardan sizlerle paylaştığım gibi son dönemlerde Ankara ve İstanbul’da konut, karlı bir yatırım aracı olmaktan bir miktar uzak. Yıllık enflasyon oranı da dikkate alındığında konut fiyatları bu iki büyükşehrimizde reel bazda geriliyor. Bu durum hiç şüphe yok ki konut satışlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Yılın ilk dört aylık döneminde konut satışları Ankara’da %18,5 azalırken İstanbul’da ise %9,7 düzeyinde azaldı.

Konut satışlarının tekrar canlandırılmasına yönelik olarak faiz ve vergi oranı hamleleri Mayıs ayıyla beraber sektörü bir miktar canlandırmış görünüyor. Yeni konut projelerinin satış ofislerindeki kalabalıklar artarken bu kalabalığın satışa dönüşüp dönüşmediğini kısmet olursa bir daha ay bu zamanlar Mayıs ayı istatistiklerini değerlendirirken göreceğiz.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 18 Mayıs 2018 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


konut.jpeg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s