İnşaat Sektörü Tatlı Ekşi

Türkiye İstatistik Kurumunun her ay yayınladığı İnşaat Maliyet Endeksi verileri işçilik ve malzeme ayrımını dikkate alarak inşaat maliyetlerindeki genel görünümü ortaya koyması açısından; konut sektörünün ekonomimizdeki yeri de dikkate alındığında, önem arz eden istatistiklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bir süre önce döviz kurlarındaki keskin hareketlerle birlikte girdi fiyatlarındaki artış inşaat maliyetlerini de yukarı taşıdı. Ağustos ayında bir önceki aya göre %6,1 artış gösteren inşaat maliyet endeksi Eylül ayında da yine bir önceki aya göre %5,88 artış gösterdi.

İnşaat Maliyet Endeksinin Eylül ayı sonuçlarını daha detaylıca incelediğimizde bir önceki aya göre %5,88 olan artış oranının, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %39,66’ya kadar yükseldiğini görüyoruz. Söz konusu dönemde gerçekleşen bu yüksek oranlı artışın büyük bir kısmını inşaat malzemelerinin maliyetindeki yükseliş oluşturuyor. Öyle ki, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %50,04, işçilik endeksi %17,24 arttı.

ŞEKİL 1: 2017 ve 2018 Yıllarında İnşaat Maliyet Endeksindeki Yıllık Değişim Oranı 

şekil1.jpg
Kaynak: TÜİK.

Endeks inşaat maliyetlerindeki genel görünümün yanı sıra ikamet amaçlı kullanılan binalarda da maliyet görünümünü bizlere sunuyor. Eylül ayında ikamet amaçlı inşa edilen binalarda inşaat maliyet endeksi bir önceki aya göre %6,08 artış gösterirken bir önceki yılın aynı ayına göre ise bu artış oranı %31,07 olarak gerçekleşti. Ağustos ayı itibarıyla yayınlanan konut fiyat endeksi verileri dikkate alındığında ülke genelinde konut fiyatları reel olarak (enflasyondan arındırılmış şekilde) %8,13 düzeyinde azaldı. İnşaat maliyetlerindeki keskin yükselişler bir yana, konut fiyatlarındaki bu reel düşüşün devam etmesi önümüzdeki dönemde konut ve inşaat sektöründe atılması gereken adımların devamını gözler önüne seriyor.

Her ne kadar Ekim ayı itibarıyla konut satışları yıllık bazda %19,2 oranında artış göstermiş olsa da gerek bu satışların büyük bir kısmının peşin satışlarla gerçekleşmesi gerekse de konut sektöründe arz-talep dengesinin arz yönlü olarak bir miktar bozulmuş olması sebebiyle önümüzdeki dönemde söz konusu sektöre ilişkin desteklerin devam etmesi gerektiğini gösteriyor.

Sektör temsilcileri tarafından, konut sektörünün özellikle orta gelir grubuna yönelik projelere daha fazla ağırlık vermesi üretim fazlası sorununu çözmek amacıyla yeni projelerde bölge bazlı analizlerin değerlendirmeye alınmasının faydalı olacağı düşünülüyor.

Yeni neslin onların eseri olacağı, Cumhuriyetimizin fedakar öğretmen ve eğitimcilerinin 24 Kasım Öğretmenler Gününü tüm içtenliğimle kutluyorum.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 23 Kasım 2018 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s