Tüketici Güveninde Hafif Toparlanma

Ülkemizde uygulanan aylık tüketim eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentilerini ölçen Tüketici Güven Endeksi kapsamında aynı zamanda da yine tüketicilerin harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Ağustos ayı için açıkladığı Tüketici Güven Endeksi bir önceki aya göre %3,1 artarak Temmuz’daki 56,5 düzeyinden 58,3 düzeyine yükseldi.

Tüketicilere yönelik ekonomik görünüm değerlendirmeleri ve beklentilerine ilişkin yapılan anket sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, 0 ila 200 arasında değer alıyor. Endeks değerinin 100’den büyük olması tüketici güveninin genel görünümündeki iyimser durumu gösterirken endeksin 100’den küçük bir değer alması ise tüketici güveninde kötümser durumu ifade ediyor.

2017 yılını görece daha iyi bir görünüm ile tamamlayan tüketici güvenindeki keskin bozulma, siz değerli okuyucularımızın da tahmin edeceği gibi, 2018 yılının Ağustos ve Eylül aylarında yaşadığımız kur şoklarına rastlıyor. Öyle ki, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında tüketici güveni bir önceki aya göre %6,2 düşerken bu düşüş oranı Eylül ayında %12,1’e varmıştı. Aşağıdaki şekil, 2017 yılının başından bu yana Tüketici Güven Endeksi’ndeki görünümü veriyor.

ŞEKİL 1: Ocak 2017 – Ağustos 2019 Döneminde Tüketici Güven Endeksi 

şekil1.png
Kaynak: TÜİK.

Tüketici Güven Endeksi’nin hesaplanmasında esas alınan anketin sorularına baktığımızda ise tüketicilerin ekonomiye ilişkin mevcut değerlendirmeleri ile önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerinin de ne yönde ve ölçüde şekillendiğini görebiliyoruz. Buna göre, bir hanenin geçen 12 aylık döneme göre mevcut durumdaki maddi durumunda %5,7 düzeyindeki iyileşme ile birlikte gelecek 12 aylık döneme ilişkin güçlü olmasa da beklentilerdeki olumlu görünüm, tüketicilerin geçtiğimiz döneme göre güçlü olmasa da bir miktar daha umutlu olduklarını ifade ediyor.

Ağustos ayında tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimalleri bir önceki aya göre %13,1 artarken tüketiciler geride bıraktığımız bir yıllık döneme kıyasla önümüzdeki bir yıllık dönemde tüketici fiyatlarının çok da düşeceğini beklemiyor.

Tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde konut satın alma veya inşa ettirme ihtimali bir önceki aya kıyasla Mayıs ayında %18,5 oranında, Haziran ayında ise %15,7 oranında azalırken son dönemde konut sektörünün yeniden canlandırılmasına yönelik faiz tarafından gelen adımlarla birlikte bu ihtimalin görünümü de olumluya dönmüş durumda. Tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde konut satın alma veya inşa ettirme ihtimali Temmuz ayında bir önceki aya göre %12 artış gösterirken bu artış oranı Ağustos ayında ise %10,7 olarak gerçekleşti.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 23 Ağustos 2019 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s