Çin İşi – II

Hatırlarsınız, yine burada 4 Ocak sabahı “Çin ekonomisinden bir süredir pek de iyi haberler gelmiyor” diye söze başlamıştık, Çin İşi başlıklı yazımızda. Özel sektör imalat PMI değerinin Aralık ayında 48,2’ye gerilemesiyle (PMI değerinin ne olduğunu da atfedilen yazıda bulabilirsiniz) beraber büyüme ve ticaret verilerinin de çok parlak olmamasından; bu durumun dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin yavaşlama sinyalleri verdiği şeklinde algılandığından ve tüm küresel piyasalarda tedirginliği beraberinde getirdiğinden bahsetmiştik.

İşte beklediğimiz 2015 yılı büyüme verisi de bu sabah geldi. Çin ekonomisi 2015 yılında %6,9 oranında büyüyerek son 25 yılın en kötü, son 35 yılın ise en kötü dördüncü büyüme performansını gerçekleştirdi. Dün de söylemiştik; mevcut konjonktürde %6,9 oranındaki büyüme performansı hiç de fena sayılmaz ama son 25 yıldır yıllık ortalama %9,9 oranında büyüyen bir ekonomi için bu fena sayılmayan performans aslında bir yavaşlama belirtisi. Aşağıda dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin son 25 yıldaki büyüme performansını bulacaksınız.

Grafik: 1991-2015 Dönemi Çin Ekonomisi Yıllık Büyüme Oranları

çin
Kaynak: Thomson Reuters

Ancak bu gelişmeye rağmen politika teşvik tedbirlerinin devam edeceği beklentisi ile beraber bugün Çin borsalarından CSI100 endeksi %2,95 oranında, SSEC endeksi ise %3,25 oranında artıda işlem görüyor.

Öte yandan bugün Çin ekonomisine ilişkin beklediğimiz bir diğer veri ise Aralık ayı sanayi üretimi idi. Aralık ayında sanayi üretimi beklentilerin bir miktar altında, %5,9 oranında artış gösterdi. Kasım ayında %6,2 oranında artan sanayi üretimindeki yavaşlama da tıpkı büyüme performansındaki yavaşlama gibi piyasaların dikkatini çekmekte.

Çin ekonomisine ilişkin merakla beklenen iki veri bugün analizlerin konusu oldu. Ancak şüphe yok ki, IMF’nin 2016 yılına ilişkin küresel büyüme tahminini %3,6’dan %3,4’e düşürdüğü ve kırılganlıklar devam ederse küresel büyüme performansının daha da gerileyebileceğini öngördüğü bir ortamda dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin performansı bu yıl da bizi bir hayli meşgul edeceğe benziyor.

İlk görsel: socialistnetwork.org/

Reklam

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s