Asya’dan Satış Eksik Olmuyor

Hatırlayacağınız üzere, daha önceki yazılarımızda (bkz: ‘Satış’ Doğudan Yükselir, bkz: Çin İşi) özellikle Çin’deki CSI100 ve SSEC endekslerindeki keskin düşüşlerden bahsetmiş, Asya borsalarının çoğunluğunun da bu satış dalgasından etkilenerek aşağıya yönlü hareket ettiğini ifade etmiştik. Her ne kadar son günlerde daha ılımlı hareket etse de yılbaşından bu yana CSI100 endeksinin %18,3 oranında, SSEC endeksinin ise %21,9 oranında gerilediğini ifade etmekte fayda var.

Son günlerde ise satış dalgası Japonya borsalarını derinden etkiliyor. Son bir haftadır Japonya endekslerinden aşağıya yönlü kırmızı ibreler eksik olmuyor. Şubat ayının ilk işlem gününden bu yana geçen 10 günlük sürede TOPIX, JPXNK400 ve NIKKEI 225 endeksleri ortalama %13,5 oranında değer kaybettiler. Aşağıdaki grafikte mavi sütunlar söz konusu endekslerin 1 Şubat’taki değerlerini gösterirken kırmızı sütunlar ise bugünkü değerlerini gösteriyor. Sizin de kolaylıkla fark edebileceğiniz üzere kırmızı sütunlar mavilerden daha kısa.

jpy ind
Kaynak: Thomson Reuters

FED Başkanı Janet Yellen’in dün yaptığı açıklamada FOMC’nin faiz yükseltimi noktasına geleceğini sanmadığını ve belli bir patikaya bağlı kalmak yerine faiz artırımı kararı konusunda verilere bakıldığını ifade etmesinin ardından yükselen borsalar arasında Asya borsaları yer almıyor. An itibarıyla Japonya endeksleri %2,3 ila %3 arasında değer kaybetmiş durumda ilen Hong Kong borsalarında ise kayıp %3,8 ila %4,6 arasında. Asya borsaları arasında sadece Singapur ve Vietnam’da hafif yükselişler görülüyor.

Gün içerisinde ülkemi başta olmak üzere Avrupa borsalarını, gelişmekte olan para birimlerini ve Asya’dan gelecek verileri izlemede olacağız. Yeni güne hoş geldiniz.

İlk görsel: i.ytimg.com

Reklam

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s