Yeni Yıl Ekonomik Güvene Yaramadı

Bu satırlarda, akademik altyapınız olmasa dahi ekonomide ne olup bittiğine ilişkin düşüncelerimizi paylaşacağımızı söylemiştik geçen hafta. Ekonominin genel durumu ile tüketici ve üreticilerin mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerinin ve gelecek dönemlere ilişkin beklentilerinin yer aldığı Ekonomik Güven Endeksi’ni incelemenin de, bu doğrultuda başlangıç için atılacak en sağlam adımlardan olduğunu düşünüyorum.

Ekonomik Güven Endeksi, isminden de anlaşılacağı üzere ekonomide yer alan aktörlerin ekonomiye duyduğu güveni inceleyen bir endeks değerini sunuyor bize. Endeks, tüketici güveni, imalat sanayi, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin değerlendirmeleri özetleyen bileşik bir değer olarak karşımıza çıkıyor.

Ekonomik Güven Endeksi de diğer tüm endeks değerleri gibi nominal bir sonuçtan ziyade bize ekonominin geneli hakkında bir değerlendirme yapabilmemizin önünü açıyor. Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği gösterirken 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliğe işaret ediyor.

Geride bıraktığımız yılda yaşadığımız iki seçim ve bu seçimlerin ekonomiye verdiği yorgunluk nedeniyle Ekonomik Güven Endeksi, geride bıraktığımız dönemlere kıyasla bir hayli düşük değerlerde seyretti. Öyle ki, endeksin hesaplanmaya başladığın 2012 yılının başından bu yana en düşük değerleri 2015 yılında gördük. Zannediyorduk ki bu hafta başında yayınlanan Şubat ayı verisiyle yanıldığımızı anladık. Çünkü 2016 yılının Şubat ayında Ekonomik Güven Endeksi en düşük değerine geriledi.

Seçimlerin verdiği belirsizliğin sona ermesi ve ekonomik istikrarın yeniden sağlanması sonucunda 2015 yılının Kasım ayında %27 gibi keskin bir yükseliş gösteren ekonomik güven, 2016 yılında ise kendini gerilemekten alamadı. Diğer bir deyişle, yeni yıl ekonomik güvene pek de yaramadı.

Ocak ayında bir önceki aya göre %16,8 oranında gerileyen Ekonomik Güven Endeksi Şubat ayında da %14,8 oranında gerileyerek 71,5 değerine kadar düştü. Ekonomik güvendeki bu düşüş hiç şüphe yok ki tüketici, perakende ticaret, inşaat ve reel kesim sektörlerinin güven endekslerindeki gerilemeden kaynaklandı.

Grafik 1: 2014 Yılından Bu Yana Ekonomik Güven Endeksi

grafik1

Kaynak: TÜİK

Ekonomik Güven Endeksi’nin alt bileşenlerine baktığımızda da gerilemenin tüm sektörlerdeki güven endekslerine yansıdığını görebiliyoruz. 2016 yılının Şubat ayında tüketici güven endeksi aylık bazda %7 oranında, hizmet sektörü güven endeksi %3,5 oranında, perakende ticaret sektörü güven endeksi %2,4 oranında, inşaat sektörü güven endeksi ise %1,3 oranında geriledi.

Şüphesiz ki, Ekonomik Güven Endeksi’nin hesaplanmaya başladığından itibaren dip seviyesini görmesi bir felaket tellallığı olarak algılanmamalı. Ekonomilerin kendi dinamikleri içerisinde iniş çıkışların her zaman olabileceğini göz önünden kaçırmayarak mevcut durumda genel ekonomik görünüme ilişkin olarak bir miktar kötümserliğin varlığından söz etmek çok da yanlış olmayacaktır. Ancak bu noktada unutulmamalıdır ki, henüz iki ay önce, 2015 yılının Aralık ayında Ekonomik Güven Endeksi 100,8 değeri ile genel ekonomik görünümün iyimserliğine işaret ediyordu.

Dolayısıyla gelecek dönemlerde de ekonomide büyük resme şöyle bir göz atabilmek için Ekonomik Güven Endeksi bu köşede yakından takip edeceğimiz verilerden birisi olacak.

Mart ayına ilişkin Ekonomik Güven Endeksi verisinin 25 Mart’ta yayınlanacağını duyurarak siz değerli okuyucularımıza iyi haftasonları diliyorum.

Görsel: bbj.hu

Bu yazı 4 Mart 2016 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s