Çankaya Türkiye’nin 57 İlinden Daha Kalabalık

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılına ilişkin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) Sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Nüfus sayımının yapıldığı ve sokağa çıkma yasağının olduğu Pazar günlerinde kapı önünde oyun oynamanın heyecanı bir kenara dursun artık nüfusumuz ADNKS ile hesaplanıyor. Buna göre 2017 yılında Türkiye’de ikamet eden nüfus bir önceki yıla göre yaklaşık 1 milyon kişi (%0,124) artarak 80 milyon 810 bin 525 kişiye yükseldi.

Ülkemizin yıllık nüfus artış son dönemde azalıyor. 2010 yılında bir önceki yıla göre binde 15,9 artış gösteren nüfusumuz giderek daha az artış göstermiş, 2017 yılında ise binde 12,4’e geriledi. Şehirlerde yaşayan nüfus da artmaya devam etti. İlk kez nüfus sayımının yapıldığı 1927 yılında ülkemizde yaşayan her 100 kişiden 76’sı belde ve köylerde yaşarken bu oran giderek azaldı; 2013 yılında ise 6360 sayılı Kanun ile yapılan idari bölünüş değişikliği dolayısıyla %10’un altına geriledi. Bugün ülkemizde yaşayan her 100 kişiden 93’ü şehirlerde yaşıyor.

2017 yılında bir önceki yıla göre nüfusun en hızlı arttığı illerimiz sırasıyla Kilis, Şırnak ve Yalova olurken Bayburt, Giresun ve Ardahan ise nüfusun en fazla azaldığı iller oldu. Nüfus yoğunluğunda ise Yaklaşık olarak Türkiye’de yaşayan her 5 kişiden 1’inin ikamet ettiği İstanbul nüfus yoğunluğu açısından da listenin ilk sırasında yer alıyor.

Kilometrekare başına İstanbul’da 2 bin 900 kişi düşerken İstanbul’u sırasıyla 521 kişiyle Kocaeli ve 356 kişiyle İzmir izledi. Listenin sonunda ise 11 kişiyle Tunceli yer alırken ülke genelinde ise kilometrekareye düşen kişi sayısı 105 oldu. Yüzölçümü bakımından ilk sırada yer alan Konya’nın nüfus yoğunluğu 56, en küçük yüzölçümüne sahip Yalova’nın nüfus yoğunluğu ise 297 olarak gerçekleşti.

Nüfusun 3’te 1’i ikamet ettiği ilde doğdu

Nüfus istatistiklerini ikamet edilen il ve doğum yeri durumuna göre incelediğimizde, ülke genelinde nüfusun %65’inin ikamet ettiği ilde doğduğunu görüyoruz. ‘Doğduğu yerin de doyduğu yerin de’ aynı olduğu illerde Kahramanmaraş %90 oran ile listenin başını çekerken Şanlıurfa ve Ağrı Kahramanmaraş’ı izleyen iller oldu. Ülkemizin en kalabalık ili İstanbul’da yaşayan her 2 kişiden 1’i İstanbul dışında doğarken Ankara’da ise bu oran %45 olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin en kalabalık ilçesi Çankaya

Bu haftaki buluşmamızda sizi biraz sayılarla yordum ama 2017 yılı nüfus verilerini ilçe bazında değerlendirdiğimizde de karşımıza ilginç sonuçlar çıkıyor. Ankara’mızın Çankaya ilçesi 2017 yılı sonu itibarıyla 922 bin kişilik nüfusuyla hem Türkiye’nin en kalabalık ilçesi oldu hem de nüfusu 57 ilden daha fazla olan bir ilçe olarak kayıtlara geçti.

Çankaya’yı yine şehrimizden bir ilçe, Keçiören izledi. 918 bin kişilik nüfusuyla Keçiören ikinci sırada yer alırken Gaziantep’in Şahinbey ilçesi üçüncü, Bursa’nın Osmangazi ilçesi dördüncü, İstanbul’un Esenyurt ilçesi ise beşinci sırada yer aldı. İlçelere göre nüfus listesinin sonunda ise Konya’nın Yalıhüyük ilçesi yer alıyor. Yalıhüyük’te yaşayanların sayısı 2017 yılı sonunda sadece 1.533 oldu. Diğer bir deyişle Çankaya’da yaşayanların 600’de 1’i.

Güzel bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 21 Şubat 2018 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


nufus

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s