Gelişen Dünyanın Değişen Düzeni

Daha önce bu satırlardan geleceğin çok farklı geleceğini, her yeni günü hayatımızda yeni bir yeniliği de beraberinde getirerek çok kısa zaman önce hayalini bile kuramadığımız şeylere bugün şaşırmaz olduğumuzu yazmıştım. Geçtiğimiz günlerde yapay zekadan çığır açan girişimcilik örneklerine, sanayinin evriminden girişimcilik desteklerine birçok hususu konuştuğumuz “Teknogirişimcilik” söyleşisi için 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da düzenlenen “12. Ulusal BÖTE (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi) Kurultayı”ndaydım. Bu haftaki buluşmamızda da sizlere bu konular hakkında paylaşımlar yapmayı diledim.

18. yüzyılın sonlarında buhar makinesiyle beraber ısı gücünün mekanik enerjiye dönüştürülmesi giderek hızla büyüyecek bir çocuk olan sanayileşmenin daha emeklemeden koşmaya başlamasını da beraberinde getirdi. Üretimin hızlanması ülkelerin hammadde ihtiyaçlarının da hızla artmasına neden olurken bu gelişmeler aynı zamanda birçok ekonomik ve toplumsal olayın da cereyan etmesine vesile oldu. Sanayileşmenin hızlı adımları hiç hız kesmeden yoluna devam ederken artık elektrik enerjisinin de üretime dahil olması dünyamızın seri üretim kavramıyla tanışmasını sağladı. Bugünün dünyasında gayet basit bir icat olarak düşündüğümüz ancak kendi döneminde oyunun kurallarını tekrar yazan buhar makinesini bir kenara bırakırsak dünyamız teknolojinin üretimde kullanılmaya başlamasıyla tanışmış ve bu durum sanayileşmenin halihazırdaki hızlı adımlarının daha da hızlanmasına neden olmuştu.

Devam eden dönemde, tüm dünyada giderek artan dijitalleşmenin de etkisiyle sanayileşme ve üretim bambaşka bir boyut almış; geçmişte odaların içine sığan aletler artık masa üzerinde kullanılır, evlerimize girer olmuştu. Ve oyunun kurallarını yeniden yazıldığı günümüz dünyasında Sanayi 4.0 olarak isimlendirilen yeni düzen, giderek daha hızlı gelişen dünyamızın anahtarı oldu. Öyle ki siber sistemler sayesinde artık fabrikalar kendi kendilerini yönetir hale geldi; robotların, 3 boyutlu yazıcıların, bulut teknolojilerinin dünyası olan günümüz kısa sürede hayali dahi kurulamaz şeylerin gerçek olmasına ev sahipliği yapar oldu.

Hızla gelişen dünyamız ve değişen bu düzende birçok girişimcilik örneği ise birer mücevher gibi parlayarak yeni fikirlere yol açıyor. İsterseniz size teknoloji firmalarının günümüzde nasıl bir büyüklüğü ulaştığıyla ilgili birkaç çarpıcı örnek vereyim: 2017 yılı sonu itibarıyla marka değeri en yüksek 10 firmanın 6’sı teknoloji firmasıyla marka değeri en yüksek ilk 10 teknoloji firmasının yapmış olduğu satışların toplamı dünyanın en büyük 19. ekonomisi büyüklüğüne erişiyor. Aynı renk şekerleri bir araya getirme üzerine kurulmuş basit bir mobil oyun olan Candy Crush günlük 1 milyon getiri sağlarken teknoloji firması Samsung 300 bin çalışanı ile nüfus olarak kendisinin 4 katı büyüklüğündeki Samsun’un ihracatından 478 kat daha büyük bir satış hacmine ulaşıyor.

Haklarında her ne kadar birçok spekülasyon gündemi meşgul etse de geleceğin ödeme sisteminin temelini oluşturan kripto paralar Ocak’taki rallilerinin ardından 800 milyar dolarlık piyasa değeri ile bir yıl boyunca 850 milyar dolar değerinde üretim yapan ülkemizi neredeyse yakaladı. Internet üzerinden alışverişte akla gelen ilk firmalardan olan Alibaba, Çin’de 11 Kasım’da kutlanan Bekarlar Günü’nde saniyede 293 bin dolarlık, gün boyu 25,3 milyar dolarlık satış hacmiyle bu sene de rekor kırdı. Hatırlatmakta fayda var: ülkemizin bir yol boyunca e-ticaretteki satış hacmi 30,8 milyar dolar; Alibaba’nın bir gündeki satış hacminden yalnızca 5,5 milyar dolar daha fazla.

Giderek daha da hızlı bir şekilde gelişen dünyamızda, geleceğin oyun kurucusu olma şansı yeniliğe ve girişimciliğe önem vererek teknolojiyi etkin kullanmaktan geçiyor.

Güzel ve mutlu bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 26 Nisan 2018 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s