Konut Satışlarında Olumlu Seyir

2017 yılının sonunda ve 2018 yılının hemen başında, bir süredir ekonomimizin lokomotifi rolündeki inşaat sektöründeki yavaşlama kendisini konut satışlarında da göstermişti.

Hükümetimiz, konut kredisindeki faiz oranlarının düşürülmesi, gayrimenkul sektöründeki KDV ve tapu harcı düzenlemeleri vb. gibi çalışmalarla konut alımlarını yeniden canlandırmak için gerekli adımları atmıştı. Bunun sonucunda, Mayıs ayında tekrar kıpırdanmaya başlayan konut satışları yıllık bazda %2,7 artış gösterirken bu artış oranı Haziran ayında ise %22,4 düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı Konut Satış İstatistikleri verilerine göre Haziran ayında ülkemiz genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %22,4 oranında artarak 119 bine yükselirken bu dönemdeki her 100 konuttan 17’si İstanbul’da satıldı. Haziran ayında konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 13 konut ile Hakkâri ve Ardahan, 39 konut ile Bayburt oldu.

ŞEKİL 1: 2017 ve 2018 Yıllarında Aylara Göre Konut Satış Sayıları

şekil1.jpg
Kaynak: TÜİK.

Her 3 konuttan birinin satışının gerçekleştiği ipotekli satışlarda da Haziran ayında olumlu bir seyir gözlemlendi. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %35,3 oranında artış göstererek 48 bin oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %39,9 olarak gerçekleşti.

Yine aynı dönemde ilk defa satışı yapılan konutların sayısı bir önceki yılın Haziran ayına göre %25,6 artış gösterirken ikinci el konut satışlarında ise %19,6 artış görüldü. Bütün bu olumlu seyrin bir sonucu olarak, yılın ilk yarısında ülkemiz genelinde toplam konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yalnızca %1,3 azalış gösterdi.

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %7 artarak 2 bin 60 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Haziran 2018’de ilk sırayı 764 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 525 konut satışı ile Antalya, 117 konut satışı ile Bursa, 83 konut satışı ile Ankara ve 74 konut satışı ile Yalova izledi. Haziran ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 315 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 228 konut ile İran, 169 konut ile Rusya Federasyonu, 139 konut ile Afganistan ve 110 konut ile Suudi Arabistan izledi.

Bu haftaki buluşmamızın hemen başında bahsettiğim gibi, bir süredir yavaşlama eğiliminde olan konut sektöründe belirsizliğin ortadan kalkması için yatırımlarını bekleme yönünde geliştiren vatandaşlarımız ise hem kamu kesiminden teşviklerin artması hem de konut projelerinde kampanyaların yoğunlaşmasıyla tekrar alıma geçti. Artan konut alım iştahı kendini bir rekor olarak da gösterdi. Öyle ki, 2018 yılı Haziran ayı daha önceki yıllarda Haziran aylarına göre en çok konut satışının yapıldığı ay olarak kayıtlara geçti.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 20 Temmuz 2018 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s