Turist Sayısında Artış Devam Ediyor

Sekizinci ayını dahi neredeyse yarılamakta olduğumuz yıl ülkemizde turizm açısından gayet olumlu bir şekilde geride kalmaya devam ediyor. Daha önce de bu satırlardan birçok kez inceleme imkânı bulduğumuz turizm sektörü, siz değerli okuyucularımızın da hatırlayacağı gibi, 2016 yılında ülkemizde yaşanan üzücü olaylar neticesinde bir hayli zayıflamış; ancak, 2017 yılında toparlanmayı başararak 2018 yılına gayet olumlu bir seyirle gireceğinin işaretini vermişti.

Öyle ki, yılın ilk yarısı itibarıyla ülkemize gelen yabancı turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %30,4 gibi önemli bir oranda artma başarısını gösterdi.

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde görece düşük bir performans gösteren ülkemize gelen yabancı turist sayısı yılın geri kalan kısmında ise çift haneli oranlarda (hatta %46’ya varan oranlarda) artış göstererek yılı 32,4 milyon turistle sonlandırmıştı. Turizm sektöründeki tüm aktörlerin de üzerinde hemfikir olduğu husus ise 2018 yılının ülkemizde turizm alanında güçlü bir seyirle gerçekleşeceği yönündeydi. Yılın ilk yarısı itibarıyla yayınlanan istatistikler de bu öngörüyü doğrular nitelikte: Bu haftaki buluşmamızın girişinde de bahsettiğimiz gibi, yılın ilk yarısında ülkemize gelen yabancı turist sayısı %30,4 artarken artış oranı Haziran ayında ise %29,2 oldu. Haziran ayı ülkemizde misafir ettiğimiz 4,5 milyon yabancı turist ile yine önemli bir kilometre taşını da geride bırakırken 2018 yılının tamamına ilişkin “40 milyon yabancı turist” hedefine de bir adım daha atmış olduk.

ŞEKİL 1: Ocak 2016-Haziran 2018 Döneminde Aylara Göre Ülkemize Gelen Yabancı Turist Sayısı

şekil1
Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı.

Ocak-Haziran ayları arasındaki dönemde ülkemizde misafir ettiğimiz her 100 yabancı turistin 15’i Rusya Federasyonu’ndan geldi. İlk altı ay itibarıyla 2,4 milyon Rus turist ülkemize gelirken Almanya, İran, Gürcistan ve Bulgaristan ülkemizde en fazla vatandaşını misafir ettiğimiz ülkeler olarak sıralandı. Söz konusu dönemde, geçen yılın aynı ayına göre turist sayısında en fazla artış gözlemlenen ülkeler sırasıyla Polonya, Tayland ve Kolombiya olurken Çinli turist sayısında %94, Avrupalı turist sayısında %34,2, Asyalı turist sayısında ise %32’lik artışlar görüldü.

Siz değerli okuyucularımızı yine çok fazla sayıya ve orana boğduğumun farkındayım. Dolayısıyla eğer arzu ederseniz bu haftaki buluşmamızın kalan kısmında da, henüz geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin 100 Günlük İcraat Programı kapsamında turizm sektörünün önündeki yoğun gündeme değinelim. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin 100 günlük icraat programında turizmin potansiyelini artıracak projeler önemli bir yer tutuyor.

Sahip olduğumuz turizm potansiyelinin daha geniş pazarlara hitap etmesinin öneminin vurgulandığı söz konusu programda, özellikle dünyanın en kalabalık ülkesi konumundaki Çin’in turizm pazarındaki payını artırmak için ayrı bir eylem planının hazırlanacağı ve turizm yatırımlarının gelişimine yönelik olarak altyapı alanında daha etkin adımların atılacağı ifade edildi. Keza turizm alanının özel sektör kesimini oluşturan TÜRSAB tarafından da söz konusu programın sektördeki dönüşüm sürecinin başlangıcını oluşturacağı vurgulandı.

Yeni dönemde, özellikle turizm sektörünün içinden gelen Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un da özverisiyle sahip olduğumuz turistik ve kültürel potansiyelin daha etkin bir şekilde hayata geçirilmesine inancımız tam. Kamu ve özel sektör iş birliğiyle ülkemizde turizmi 12 aya yaymak ve özellikle kültür, sağlık, kongre, gastronomi turizmine de ağırlık vererek ülkemizin turizm alanındaki rekabetçi gücünü artırmak öncelikli hedeflerimizden olacak.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 10 Ağustos 2018 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a2.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s