Tüm Zamanların En İyi Eylül İhracatı

Bildiğiniz gibi Türkiye İstatistik Kurumu her ayın son iş gününde bir önceki aya ilişkin resmi dış ticaret istatistiklerini bizlerle paylaşıyor. Her yeni ayın ilk günü ise Ticaret Bakanlığı, idari kayıtlardan derlenen geçici istatistiklerle, hemen bir gün öncesinde geride kalan aya ilişkin dış ticaret istatistiklerini kamuoyuyla paylaşıyor.

Ticaret Bakanlığının geçici verileriyle TÜİK’in resmi verileri kıyaslandığında ortaya çıkan göz ardı edilecek kadar küçük fark; sona eren aya ilişkin ticaret istatistikleri hakkında sadece birkaç saat sonra sağlıklı bilgiler edinmemizin önünü açıyor. Bu verilere göre, 2018 yılının Eylül ayındaki ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre %22,6 artarak tüm zamanların en iyi Eylül ihracatı olarak kayıtlara geçti.

2015 yılının küresel ticaretteki yavaşlama nedeniyle, 2016 yılının ise ülkemizdeki gerginlikler nedeniyle zorlu geçtiği bir dönemin ardından toparlanan dış ticaretimiz 2018 yılında ise birbiri ardında rekor kırıyor. Haziran ve Ağustos ayları dışında kalan her ayda rekor kıran ihracatımız Eylül ayında da tüm zamanların en iyi Eylül performansını gösterdi. Eylül ayında kaydedilen yıllık bazdaki %22,6’lık artış oranı ise, son 13 ayın en hızlı artışı olarak dikkat çekti.

Peki yıllık ihracatımızda görünüm ne? Son 12 aylık dönem dikkate alındığında, yıllık ihracatımız Eylül ayı itibarıyla bir önceki döneme göre %7,6 artış gösterdi ve 165 milyar doları aştı. İhracatımız 2018 yılını kuvvetle muhtemel, geçtiğimiz günlerde açıklanan Yeni Ekonomi Programında da belirtildiği gibi 170 milyar dolar düzeyinde kapatacak.

İhracatımızın lokomotifi Eylül ayında da motorlu kara taşıtları oldu. Motorlu Kara Taşıtları faslında Eylül ayında 2 milyar 205 milyon dolarlık ihracat yapılırken bir önceki yıla göre artış oranı ise %24 oldu. Bu fasılda Ocak-Eylül döneminde yapılan ihracat ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %12,7 artışla 19 milyar 633 milyon dolara ulaştı ve 20 milyar dolar sınırına yaklaştı.

İhracatçılarımız Eylül ayında da dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaya devam etti. Eylül ayında ihracat yaptığımız pazar sayısı 223’e yükselirken en fazla ihracat yapılan ilk üç ülke sırasıyla Almanya, İngiltere ve İtalya oldu. Yine önümüzdeki dönemde uygulanacak olan “Ticarette Yeni Yol Haritası” ışığında hedef pazarlar olarak belirlenen ihracat destinasyonlarında da iyileşme gözlemlendi. Eylül ayında diğer potansiyel pazarlardan Meksika’ya ihracatımız %50, Hindistan’a ihracatımız ise %60,2, Latin Amerika ülkelerine ihracatımız ise %54,3 oranında artış gösterdi. Afrika kıtasına ihracatımız ise bir önceki Eylül ayına göre %35,6 artış gösterdi.

Türk Lirası ile ihracatımız da Eylül ayında olumlu bir seyir izledi. Eylül ayı itibarıyla milli paramızla ihracat işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı 173’e söz konusu dönemde Türk Lirası ile yapılan ihracat yıllık bazda %29,5 artış gösterdi.

2018 yılı dış ticaret açısından olumlu bir seyir izliyor. Kurumlarımıza ve ihracatçılarımıza düşen de yükseliş eğilimindeki ihracatımızın daha katma değer üreten, daha yenilikçi ve daha fazla ileri teknoloji ihtiva eden bir yapıya bürünmesini sağlamak ve ekonomimizi gelişmiş ülkeler arasında konumlandırmak.

Güzel ve mutlu bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 3 Ekim 2018 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


a1.Jpeg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s