Sanayi Üretimi ve Üçüncü Çeyrek Beklentileri

Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayına ilişkin sanayi üretim verilerini kamuoyuyla paylaştı. Söz konusu istatistiklere göre sanayi üretimi Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,1 düşüş kaydederken geçen yılın aynı ayına göre ise %1,7 artış gösterdi.

Sanayi üretiminin Ağustos verileri, piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Öyle ki, aylık bazda değerlendirdiğimizde %2,4 olarak beklenen düşüş %1,1 ile sınırlı kalırken yıllık bazda değerlendirdiğimizde ise %1 düzeyinde beklenen artış %2,4 olarak gerçekleşti. Bu üçüncü çeyrek beklentileri için hala olumlu bir görünüm.

Hatırlayacaksınızdır, Ağustos ayında dokuz günlük Bayram Tatilini hep beraber yaşamıştık. Hiç şüphe yok ki böylesine uzun tatiller üretimde bir miktar kesintiye sebep olabiliyor. Ancak Ağustos ayı sanayi üretim verisine baktığımızda uzun bayram tatiline rağmen üretimde keskin bir düşüş yaşanmamış olması bizim için sevindirici bir husus.

Sanayi üretim verisi genel ekonomik değerlendirme için de faydalı bir istatistik olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki, orta ve uzun dönemli incelediğimizde sanayi verisi ile büyüme oranı arasında yakın bir ilişkinin varlığından, sanayi üretiminin ilgili dönemdeki büyüme oranının öncü göstergelerinden biri olduğundan bahsetmek mümkün. Yakın zamandaki keskin kur hareketlerine bağlı olarak sıkılaştırıcı para politikası ve maliye politikası tarafından da ek tasarruf tedbirlerinin açıklanmasıyla birlikte önümüzdeki dönemde ekonomik aktivitemizin de geçmiş döneme kıyasla bir miktar yavaşlayacağı öngörülüyor. Dolayısıyla, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrek için büyüme öngörülerini hala iyimser durumda tutabilmek mümkün.

Sanayi üretim verisinin alt kalemlerini incelediğimizde ise takvim etkisinden arındırılmış olarak Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artışın kaydedildiği sektör %6,1’lik artışla madencilik ve taş ocakçılığı sektörü oldu. Gerek üretimimizin gerekse de ihracatımızın çok büyük bir kısmını oluşturan imalat sanayii sektöründe Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,5 düzeyinde bir gerileme kaydedilse de yıllık bazda %1,2’lik yükseliş söz konusu.

Ana sanayi grupları itibarıyla ise Ağustos ayında sanayi üretiminin en fazla arttığı alan %5,3 ile sermaye malı grubu oldu. Söz konusu dönemde ara malı üretiminde yıllık bazda %0,3 düzeyinde, dayanıklı tüketim malı üretiminde ise %7,3 düzeyinde gerilemeler kaydedildi.

Ülkemizin her daim zikrettiğimiz gibi yüksek gelirli ülkeler arasında yer almasının başlıca koşullarından birisi katma değerli ve yüksek teknolojili üretim. 2000’li yıllarda üretimimizin ve ihracatımızın teknolojik dönüşümü başarılı olarak kabul edilse de halen istenilen düzeyde olmadığımız da hepimizin malumu. Ağustos ayında teknoloji düzeyleri itibarıyla sanayi üretimine baktığımızda ise yüksek teknolojili üretimde yıllık bazda kaydedilen %26,8’lik yükseliş dikkat çekti. Söz konusu dönemde orta yüksek teknolojili üretim %0,1 azalırken düşük teknolojili üretim ise %1,5 artış gösterdi.

İlerleyen dönemlerde, büyüme oranının öncü göstergesi olan sanayi üretim verisini izlemeye ve yine bu satırlardan değerlendirmeye devam edeceğiz.

Güzel ve mutlu bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 17 Ekim 2018 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s