İnşaat Maliyetleri Yukarı Yönlü

Konut fiyatlarındaki artışın, bu artışın enflasyonla birlikte değerlendirildiğinde konut alımlarının artık bir yatırım olarak kıymetlendirilebilmesi konularını bu satırlardan daha önce de değerlendirmiştik. Konuya bir de maliyet tarafından bakabilmek için Türkiye İstatistik Kurumunun İnşaat Maliyetleri Endeksi bu haftaki buluşmamıza misafir oluyor.

Söz konusu endeksin Ağustos ayı sonuçlarına göre ülkemize inşaat maliyet endeksi bir önceki aya göre %6,1 düzeyinde artarken aynı dönemde yıllık bazdaki artış oranı ise %33,4 düzeyinde gerçekleşti. Yılın ilk sekiz aylık döneminde ise söz konusu maliyetler ortalama olarak %23 arttı.

Yaz aylarında sektör temsilcileri artan inşaat maliyetlerinin önümüzdeki dönemde ister istemez konut fiyatlarında da artışı beraberinde getireceğini ifade etmişlerdi. Bir süredir konut fiyatları, talebin üzerindeki arz ve sektörde bir miktar hissedilmeye başlayan durağanlık sebebiyle reel bazda azalış gösteriyor.

Öyle ki, Ağustos ayı itibarıyla TCMB’nin verilerine göre konut fiyatları ülke genelinde reel olarak %8,13 düzeyinde azaldı. TÜİK’in verilerine göre konut satışları Eylül ayı itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına göre %9,2 azalarak yavaşlama eğilimi gösterdi. Bütün bunlar dikkate alındığında, bir de hızlı bir şekilde artış gösteren inşaat maliyetleri sektörde bir süre daha kara bulutların gezineceğine işaret ediyor gibi…

TÜİK’in İnşaat Maliyet Endeksi verilerine göre, malzeme maliyetleri yıllık bazda %41,1 artış gösterirken inşaatlarda görev alan işçilerin maliyetleri ise aynı dönemde %16,9 yükseldi. Söz konusu inşaat maliyet endeksi, inşaat sektöründeki maliyetleri “bina inşaatı” ve “bina dışı yapıların inşaatı” olmak üzere iki farklı kanalda inceliyor.

Bina inşaatı maliyetleri Ağustos ayında yıllık bazda %31,5 düzeyinde artarken ikamet amaçlı kullanılan binalarda ise maliyetler %30,9 artmış durumda. Konut sektörünün ekonomimizdeki önemi dikkate alınarak değerlendirme yapmak gerekirse, ikamet amaçlı inşa edilen binalar için Ağustos ayında malzeme maliyetleri %38,6 düzeyinde, işçilik maliyetleri ise %16,8 düzeyinde artış göstermesi sektör temsilcilerini bir hayli huzursuz edecek bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Yıllık ortalamalara bakıldığında ise konut maliyetleri %20,1 düzeyinde artış gösterdi.

Genel ekonomik değerlendirme süreçlerinde büyük öneme sahip konut sektörünün talep yönünden zayıflama gösterdiği hepimizin malumuyken sektörde faaliyet gösteren firmaların karşılaşmış oldukları maliyetlerde de bu denli keskin artışların yaşanması önümüzdeki dönemde sektörde bir süre daha zayıf bir görünümün süreceğini işaret ediyor. Önümüzdeki dönemde ise, özellikle konut sektörünün orta gelir grubuna yönelik projelere daha fazla ağırlık vermesi üretim fazlası sorununu çözmek amacıyla yeni projelerde bölge bazlı analizlerin değerlendirmeye alınmasının faydalı olacağı düşünülüyor. Yine bu satırlardan sektöre ve gelişmelere ilişkin değerlendirmeleri siz değerli okuyucularımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

Güzel ve mutlu bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 24 Ekim 2018 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


a1.png

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s