Turizmde 40 Milyon Baremi Aşıldı

Bu köşeyi ilgiyle takip eden değerli okuyucularımız hatırlayacaklardır, bu satırlardan birçok kez turizm istatistiklerini ve bu istatistiklere olan değerlendirmelerimizi sizlerle paylaşmıştık. Bildiğiniz üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı her ayın son iş gününde bir önceki ayın sınır giriş-çıkış istatistiklerini bizlerle paylaşıyor. Bakanlığın Ocak-Ekim dönem verilerine göre yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımızla birlikte ülkemizi ziyaret eden ziyaretçi sayısı 41 milyonu aştı.

Bakanlığın Sınır Giriş-Çıkış İstatistiklerine göre Ekim ayında ülkemize gelen yabancı turist sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %25,5 artış göstererek 3,8 milyon kişiye yükselirken yılın ilk on aylık kısmında ise ülkemize gelen yabancı turist sayısında %22,4’lük artış gözlemlendi. Hatırlayacağınız gibi, yarın itibarıyla son ayına gireceğimiz 2018 yılına “Turizmde Hedef 40 Milyon Turist” manşetiyle giriş yapmıştık ve özellikle hemen bahar aylarında yapılan erken rezervasyonlar 2018 yılına olan beklentileri iyiden iyiye artırmıştı.

Ocak-Ekim dönemine baktığımızda gerek Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızın gerek turizmcilerin beklentilerinin boşa çıkmadığını görüyoruz. Sezon olarak tanımlayabileceğimiz Mayıs-Eylül ayları arasındaki dönemde toplam 24 milyon yabancı turisti ağırlayan ülkemiz bu dönemdeki turist sayısını da bir önceki yılın aynı dönemine göre %19 düzeyinde artırdı. Yılın geride kalan tüm aylarında çift haneli ve yüksek düzeyde artış oranına ulaştığımız yabancı turist sayısı bu performansını devam ettirdiğinde yılın sonunda “40 milyon yabancı turist” hedefimizi de yakalamış olacağız.

ŞEKİL 1: 2016, 2017 ve 2018 Yılları Ocak-Ekim Dönemleri İtibarıyla Ülkemize Gelen Yabancı Turist Sayısı (Milyon Kişi)

şekil1 (2).jpg
Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı.

Ülkemizde misafir ettiğimiz yabancı turistler arasında 2018 yılının Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre sayısını en fazla artıran ilk üç ülke sırasıyla Slovenya, Hırvatistan ve Tayland oldu. Ülkemize gelen her 100 turistten 15’ini oluşturan Rus turistlerin sayısı Ekim ayında %36,4 artış gösterirken yılın ilk 10 aylık döneminde ise artış oranı %25,4’e ulaştı.

Yine Ekim ayında Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında bir yılın aynı ayına göre %41’lik yükseliş, daha önce yine bu satırlardan da değindiğimiz endüstriyel turizme atılan önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. Malumunuz, ülkemizin her bir karış toprağı yıllar itibarıyla birçok medeniyete ev sahipliği yaparak birçok kültür hazinesini kendinde barındırırken diğer yandan da coğrafik konumu gereği özellikle yaz turizmi başta olmak üzere birçok turizm koluna ev sahipliği yapabiliyor.

Bu bağlamda, kültür ve turizm öğelerimizi birbirinden ayrı düşünmeden ve ülkemize en fazla katkı sağlayacak şekilde tanıtmak, ülkemizi gelişmiş ülkeler arasında konumlandırma amacımız doğrultusundaki en büyük ödevlerimizden birisi olmalı.

Bu haftalık buluşmamızda kültür ve turizmden bu kadar bahsetmişken, uzun yıllar sonra evine dönen “Çingene Kızı”na da hoş geldin diyorum. 1960lı yıllarda ABD’ye kaçırılan Çingene Kızı mozaiğinin parçaları yapılan protokoller çerçevesinde geride bıraktığımız hafta Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçuşuyla ülkemize geldi ve Gaziantep’teki yerine ulaştı. Emeği geçen herkese teşekkürlerimizi gönderelim.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 30 Kasım 2018 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s