Çin Malı Sanal Para

Her ne kadar Türkiye’de bilinirliği çok geç olsa da Satoshi Nakamoto bir ara gündemi gayet işgal eden Bitcoin’i dünyaya tanıttığında takvimler 2008 yılını gösteriyordu. Finans dünyasına bir bomba gibi düşen Bitcoin, merkezi otoritenin gücünü sonlandırmanın bir yolu olarak görülüyordu. Aradan 10 yıl geçti, Bitcoin dönem dönem değerini ve önemini kaybetse de önümüzdeki günlerde yeniden gündemdeki yerini geri kazanacağa benziyor.

İlgilenen değerli okuyucularımız da hatırlayacaklardır, geçtiğimiz yılın bu zamanlarında Bitcoin, 20 bin dolar seviyesine yaklaşmış; bizler %1000’leri aşan getiri oranlarından bahseder olmuştuk. Daha sonrasındaki dönemde, uluslararası kuruluşlar da başta olmak üzere merkez bankalarının peşi sıra açıklamaları Bitcoin’e olan ilgiyi süregelen bir şekilde düşürdü. Bu düşüş, grafiklere de yansıdı ve Bitcoin önce 10 bin dolar eşiğinin, daha sonrasında da kendine destek sağlayabilecek diğer eşiklerin de aşağısına gevşeyerek bu satırların kaleme alındığı anlarda 3 bin 360 dolar seviyesine kadar gerilemiş durumda. Şekil 1, son bir yılda Bitcoin’in görünümünü veriyor.

ŞEKİL 1: Aralık 2017-Aralık 2018 Döneminde Bitcoin’in Görünümü

şekil1.png

Ajanslara düşen habere göre, Çin Merkez Bankası önümüzdeki günlerde kendi dijital parasını sürmeye hazırlanıyor. Çin, bir yandam kendi süreceği sanal para ile Bitcoin’i devre dışı bırakmayı planlarken diğer yandan da finansal sistem üzerinde daha fazla kontrole sahip olmayı amaçlıyor. Çin Merkez Bankası Başkanı’nın bu yılın başında paylaştığı fikirlerinde, Çin’in piyasaya sürmeyi hedeflediği dijital paranın ilk aşamada nakdin yerini alabileceğini, ilerleyen zamanda ise diğer alışveriş süreçlerinde de aktif olarak kullanılabileceğini ifade etmişti.

Bloomberg News’in Çinli fikri mülkiyet başvuruları sayımına göre Çin Merkez Bankasındaki yazılım geliştiricileri, 2016’dan beri 78 dijital para patenti aldı. Çinli yayın IPRdaily’e göre banka, Ağustos itibariyle 44 blockchain bağlantılı patent alarak dünya sıralamasında beşinci oldu.

2018 yılının sonuna gelirken, yıla çok hızlı bir giriş yapan kripto paralar bu yılı hiç de bekledikleri gibi geçiremediler ve sene başındaki toplam piyasa değerlerinden tam 730 milyar dolar sildiler. Geleceğin ödeme araçlarından biri olduğu artık hepimizin malumu olan kripto paralar ve blockchain teknolojisi, geleceğin teknolojisi olma özelliğinin yanında şimdilik spekülasyonlara çok açık olma özelliğiyle de dikkat çekiyor. Bakalım önümüzdeki dönemler bize ne gösterecek.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 14 Aralık 2018 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s