Konut Satışları İki İleri Bir Geri

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2018 yılı içerisinde siz değerli okuyucularımızın birçok kez karşısına “konutta teşvik” temalı haberler çıkmıştır. 2018 yılı gerçekten de konutta teşvik yılı olarak geride kalıyor; çünkü ekonomimizdeki dengelenmeye bağlı olarak konut satışları da yılın tamamında mehter adımlarını hatırlatır şekilde iki ileri bir gerilik bir görünüm çizdi.

Mayıs-Haziran ve Temmuz dönemini dışarıda bırakırsak iki ay üst üste yükseliş gösteremeyen konut satışları Kasım ayında da bir önceki yılın aynı ayına göre %27 düzeyinde geriledi.

Ülkemizde konut satışları 2018 yılının Kasım ayında yıllık bazda %27 azalarak 89 bin 626’ya gerilerken üç büyük şehrimizden Ankara’da bu azalış oranı %44,8, İzmir’de %35,1 ve İstanbul’da ise %19,5 düzeylerinde gerçekleşti. Toplam konut satışlarından yine İstanbul en büyük payı alan ilimiz oldu. Kasım ayında satışı yapılan her 100 konuttan 18’i İstanbul il sınırları içerisinde satılırken İstanbul’u %8,7 pay ile Ankara ve %5,3 pay ile İzmir izledi.

Ülkemizde 2017 yılının Ocak-Kasım döneminde satışı yapılan her 100 konuttan %34,4’ü ipotekli satılırken bu oran 2018 yılının aynı döneminde %21,8’e geriledi. Kasım ayında %27 düzeyinde gerçekleşen konut satışlarındaki azalışa en büyük aşağı yönlü baskı aynı dönemde %85,7 düzeyinde azalan ipotekli satışlardan geldi. Kasım ayında 89 bin 626 konut satışından yalnızca 5 bin 324 adedi ipotekli satışla el değiştirdi.

Kasım ayında ilk def satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %31,2 azalırken aynı dönemde ikinci el konut satılarında ise %23 düzeyinde azalış görüldü. İkinci el satışı yapılan konutların toplam konut satışına oranı Kasım ayı için %54,5 olurken bu oran yılın Ocak-Kasım dönemi için %53 olarak gerçekleşti.

 Kasım ayı konut satış istatistiklerinde göze çarpan bir diğer önemli husus ise bu dönemde %117,1 düzeyinde artış gösteren yabancılara yapılan konut satışları oldu. Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %117,1 artış gösteren yabancılara yapılan konu satışlarında ilk sırayı İstanbul olurken İstanbul’u sırasıyla Antalya, Bursa, Ankara ve Yalova izledi.

Kasım ayında toplam konut satışlarında görülen %27’lik; ipotekli satışlarda ise görülen %85,7’lik azalmanın sebeplerine değinerek 2018 yılının bu son buluşmasını da sonlandıralım. Konut satışlarında görülen bu gerilemenin en büyük nedenlerinden birisi ekonominin tamamını etkileyen kurlardaki keskin hareketler olurken bir diğeri de mevcut ekonomik görünümden dolayı yüksek seyreden konut kredisi faizleri. Konut satışları, yüksek seyreden kredi faizleri nedeniyle bir süre ertelenirken sektördeki teşvikler ve destekler, 2018 yılının tamamındaki bu iki ileri bir geri görünümü aşmayı hedefliyor. Öyle ki, daha geçtiğimiz günlerde bankalar konut kredisi faizlerini %0,98’e düşürdüklerini duyurarak inşaat firmalarının konut kampanyalarındaki %20’lik indirim teşvikine destek verdiler.

2019 yılının hepimiz için önce sağlıklı, ardından da huzurlu ve mutlu bir yıl olarak geçmesini diliyorum.

Güzel ve mutlu bir hafta ve bir yıl geçirmeniz ümidiyle…


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s