2018 Konutta Nasıl Geçti?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geride bıraktığımız haftada 2018 yılı Aralık ayıyla beraber yılın tamamına yönelik Konut Satış İstatistiklerini kamuoyuyla paylaştı. İlgilenen okuyucularımız hatırlayacaklardır, özellikle 2018 senesi süresince bulutlu bir hava çizen konut sektörüne ilişkin değerlendirmelerimizi bu satırlardan sizlerle paylaşmıştı 2017 yılında yıllık bazda %5,1 artan ülke genelindeki konut satışları 2018 yılını ise bir önceki yıla kıyasla %2,4 azalışla tamamladı.

Zayıf görünümüne 2017 yılının son üç ayıyla başlayan konut satışları 2018 yılına %1,7’lik mütevazı bir yükselişle başlamıştı ancak yılın kalan kısmında mehter adımlarını andıran bir görünüm çizdi. Şubat-Nisan dönemindeki üst üste düşüşlerden sonra konut sektöründeki desteklerin etkisiyle tekrar görünümünü pozitife döndüren satışlar Haziran ayında %22,4’e kadar arttı. Yılın ikinci yarısında da, ilk yarısına benzer görünüm devam etti. Kasım ayında %27’ye ulaşan azalışlar konut sektörünün zayıf görünümünü altını çizerken Aralık ayındaki mütevazı artışın da sonucunda yıl geneli %2,4’lük azalışla geride kaldı. Şekil 1’deki sütunlar 2016-2018 döneminde aylar itibarıyla ülke genelindeki konut satışlarını gösterirken çizgi ise 2018 yılındaki değişimi gösteriyor.

ŞEKİL 1: 2016-2018 Döneminde Ülkemizdeki Konut Satışlarının Görünümü

şekil1
Kaynak: TÜİK.

Yıl genelinde görece yüksek seyreden kredi faizleri, konut sektöründeki ipotekli satışları da doğrudan etkiledi. 2017 yılında ülke genelindeki toplam konut satışlarının %33,6’sı ipotekli satışlarla yapılırken bu oran 2018 sonu itibarıyla %20,1’e geriledi. Yıl içerisinde de ipotekli satışlarda görülen keskin düşüşler dikkat çekti. Öyle ki, 2018 yılının ikinci yarısında, bir önceki döneme göre ipotekli konut satışlarında %53,3’lük bir düşüş gözlemlendi. Şekil 2’deki sütunlar aylar itibarıyla ipotekli konut satışların toplam satışlar içerisindeki payını gösterirken çizgi ise aynı ayda bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi gösteriyor. Sizin de fark edeceğiniz üzere ipotekli konut satışlarında çoğunlukla azalış ve toplam içerisindeki payında düşüş söz konusu.

ŞEKİL 2: 2018 Yılında Ülkemizdeki İpotekli Konut Satışlarının Görünümü

şekil2
Kaynak: TÜİK.

2018 yılının konut sektörü için nasıl geçtiğini değerlendirirken satışların yanında fiyatlara da değinmeden olmaz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) her ay yayınlamış olduğu ve kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izleyen Hedonik Konut Fiyat Endeksine göre, konut fiyatları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,6 artış gösterdi. Yeni konutlarda fiyat artışı %8,7 olurken yeni olmayan konutlarda ise fiyatlar yeni konutlara kıyasla daha fazla arttı.

Ankara’da konut fiyatları reel olarak düşmeye devam ediyor

Yıllık konut fiyatı artışında üç büyük şehir arasında İzmir %7,4 ile ilk sırayı alırken Ankara’da ise konut fiyatları nominal olarak %3,4 artış gösterdi. Veriler konut fiyatlarında nominal olarak artışı işaret etse de yıllık fiyat değişimini gösteren enflasyon oranı dikkate alındığında ise konut fiyatlarındaki düşüş eğiliminin devam ettiğini görüyoruz. Öyle ki, 2018 yılının Kasım ayı itibarıyla Ankara’da konut fiyatları reel olarak %15,6 gerilemiş durumda.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 25 Ocak 2019 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a2.gif

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s