Turizmde Rekor Yılı

Değerli okuyucularımız hatırlayacaklardır, 2018 yılının başında yılın geneline ilişkin turizm sektörüyle ilgili bir değerlendirme yaptığımızda yıllık yabancı turist hedefinin 40 milyon olarak belirlendiğini ve sektörün geride bıraktığımız dönemdeki kayıplarını hızla geri alacağını değerlendirmiştik. Dediğimiz gibi de oldu; 2018 yılında ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla göre %21,8 artış göstererek 39,5 milyona ulaştı.

Bildiğiniz üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı her ayın son iş gününde bir önceki ayın sınır giriş-çıkış istatistiklerini bizlerle paylaşıyor. Bakanlığın geçtiğimiz günlerde paylaştığı Sınır Giriş-Çıkış İstatistiklerine göre ülkemize gelen yabancı turist sayısı yılın tamamında bir önceki yıla göre artış gösterdi. “Sezon” olarak tanımlayabileceğimiz Mayıs-Eylül ayları arasındaki dönemde yabancı turist sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %19 artarak 24 milyona kadar yükseldi. Yabancı turist sayısında ulaştığımız bu sayılar birer rekor olarak kayıtlara geçti.

Şekil 1: 2017 ve 2018 Yıllarında Aylar İtibarıyla Ülkemize Gelen Yabancı Ziyaretçi Sayısı

şekil1.png
Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı.

Değerlendirmemize yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı da dahil ettiğimizde 2018 yılının turizm için bir rekor yılı olduğunun bir kez daha altını çizmiş oluyoruz. Öyle ki, Bakanlık verilerine göre yurt dışında ikamet eden 6,6 milyon vatandaşın da dâhil olduğu rakamlarla birlikte Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 46 milyon 112 bin 592’ye ulaştı.

Rus turistlerin ülkemize ilgileri sizlerin de malumu. 2018 yılında gelenek değişmedi ve Rusya’dan ülkemize gelen yabancı turist sayısı bir önceki yılın tamamına kıyasla %26,5 artarak 6 milyona ulaştı. Neredeyse her 6 turistten 1’ini oluşturan Rusya Federasyonu’nu sırasıyla 4,5 milyon ziyaretçi ile Almanya ve 2,4 milyon ziyaretçi ile Bulgaristan izledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ziyaretçi sayısı istatistikleriyle birlikte Türkiye İstatistik Kurumu da (TÜİK) 2018 yılının tamamına ilişkin turizm gelirlerini yayınladı. Buna göre, turizm gelirimiz 2018 yılında bir önceki yıla göre %12,3 artarak 29,5 milyar dolar olurken her 100 dolarlık turizm gelirimizin 82 dolarlık kısmı yabancı ziyaretçilerden elde edildi.

Turizm istatistiklerinin detayına baktığımızda 2018 yılında ülkemizi ziyaret eden yabancı ziyaretçilerin ortalama konaklama süresinin 2017 yılına kıyasla bir miktar azaldığını görüyoruz. Ülkemizi ziyaret eden ortalama bir yabancı turist 2017 yılında ülkemizde 10,6 gece konaklarken bu süre 2018 yılında 10,5 geceye geriledi. Otelde konaklayan yabancı turistler için ise söz konusu dönemde konaklama süresi 5,3 geceden 5 geceye geriledi.

2018 yılı turizm için rekor yılı oldu ancak bir de üzücü bir sonucu sizlerle paylaşmak gerekiyor. Bu satırlardan defalarca zikrettiğimiz gibi endüstriyel turizmin ve katma değerin öncelikli göstergelerinden birisi olan turist başına ortalama harcama konusunda halen arzu ettiğimiz ve olmamız gereken yerin uzağındayız. Öyle ki, 2017 yılında ortalama bir yabancı turist ülkemizde geçirdiği süre boyunca 681 dolar harcarken bu miktar 2018 yılında 647 dolara geriledi.

Şekil 2: 2017 ve 2018 Yıllarında Çeyrekler İtibarıyla Ortalama Bir Yabancı Turistin Ülkemizde Yaptığı Harcama

şekil2.png
Kaynak: TÜİK.

Hatırlatmakta fayda var, 2013 yılı sonu itibarıyla kişi başına ortalama turizm geliri Maldivler’de 1541 dolar, Hong Kong’da 1454 dolar, ABD’de 2635 dolar.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 1 Şubat 2019 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a12.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s