Turizmde Bayram Telaşı

2019 yılı bayram tatilleri açısından bonkör bir yıl olarak önümüzde duruyor. Geçtiğimiz yıl turizm sektöründeki hareketlenmenin ve rekor seviyedeki turist sayısının bu sene de devam edeceğini bekleyen sektör temsilcileri, Ramazan Bayramı tatilinin dokuz güne çıkarılmasıyla birlikte yaz sezonunun başlangıcı da olan haziran ayının ilk haftasında, Türkiye genelinde ciddi bir turizm hareketliliği beklentisi içerisinde.

Yılın geride kalan kısmını da dikkate alırsak 2018 yılında kıyısında kaldığımız 40 milyon yabancı turist eşiğini bu sene aşmamız kuvvetle muhtemel.

Kültür ve Turizm Bakanlığının her ay sonunda açıkladığı Sınır Giriş-Çıkış İstatistiklerine göre ülkemize gelen yabancı turist sayısı yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,1 düzeyinde artarak 5,5 milyon kişiye ulaştı. Turizmde ‘sezon’ olarak da ifade edilen Nisan-Eylül döneminde bu yükselişin çok daha yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor. Öyle ki, yerli turistin de talebinin artmasıyla yaz sezonu için rezervasyon oranının %100’e ulaştığı daha şimdiden aşikâr.

ŞEKİL 1: 2017-Mart 2019 Döneminde Ülkemize Gelen Yabancı Ziyaretçilerin Görünümü (Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı)

şekil1.png

Bu satırlardan ne zaman turizm sektörüyle ilgili bir değerlendirme yaparsak ilgili okuyucularımızın da hatırlayacakları gibi artan turist sayımızın yanında, literatürde kendine endüstriyel turizm olarak da yer bulan turizm harcamalarının etkinliği konusuna da değiniyoruz. Bu husus için elimizdeki turist başına ortalama harcama bize bu konuyla ilgili bir değerlendirme yapma imkânı sunuyor. Yakın geçmişe gittiğimizde 2014 yılında 828 dolar olan turist başına ortalama harcama miktarı zaman içerisinde gerileyerek 2018 yılı sonu itibarıyla 647 dolara kadar geriledi. 2019’un ilk çeyreğinde ortalama olarak  697 dolar olarak gerçekleşen turist başına ortalama harcama miktarının yükselmesini arzuluyoruz. Aşağıdaki şekilde de 2010 yılından bu yana turizm sektörümüzde turist başına ortalama harcama miktarını görebilirsiniz.

ŞEKİL 2: 2010 Yılından Bu Yana Ülkemize Gelen Turistlerin Ortalama Harcamaları  (Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı)

şekil2.png

Ülkemizin en büyük güçlerinden birisi olan turizm sektörünün, çok daha etkin ve süreklilik arz eden bir gelir kaynağı olmasını temin etmek için başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere tüm paydaşlar olanca güçleriyle ellerini taşın altına koyuyorlar. Umuyoruz ki, ülkemiz sahip olduğu potansiyeli en etkin şekilde kullanarak dünya turizminde çok daha güçlü bir role sahip olmayı başaracak.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 24 Mayıs 2019 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s