Otomotiv Sektöründe Zayıflama Devam Ediyor

Ekonomide tüketicilerin genel görünümünü değerlendirebilmek için en uygun göstergelerden birisi konut satışları olurken bir diğeri ise otomobil satışlarıdır. Bildiğiniz ve daha önce bu köşeden de sizlerle paylaşma imkânı bulduğum gibi, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) en güncel verilerine göre konut satışları Mayıs ayındaki %31,3’lük azalışla Eylül 2018’den beri süren zayıf seyrini Mayıs ayında da devam ettirdi.

Öte yandan, Otomobil Distribütörleri Derneğinin (ODD) verilerine göre ise Haziran ayında otomobil pazarı %13 daralarak zayıf seyrine devam etti.

2018 yılının Haziran ayında 41 bin olan otomobil satışları bu yılın Haziran ayında %12,6 azalarak 36 bine geriledi. Otomobil ve hafif ticari araç pazarının tamamını ele aldığımızda ise Haziran ayında pazardaki daralma %16,4’e ulaştı. Son 10 yıllık dönemde Haziran ayındaki ortalama satışlara baktığımızda karşımıza 54 bin sayısı çıkıyor. Yani 2019 yılının Haziran ayında otomobil satışları son 10 yıllık ortalamalara göre %33,6 azalmış durumda. Aşağıdaki şekildeki çubuklar son 10 yıldaki aylar bazında ortalama otomobil satışlarını gösterirken çizgiler ise 2018 ve 2019 yıllarındaki satışları gösteriyor.

ŞEKİL 1: Son 10 Yıllık ve 2018 ile 2019 Yıllarındaki Otomobil Satışlarının Görünümü (Kaynak: ODD)

şekil1

Otomobil pazarındaki bu zayıflama aslına bakılırsa geçen yılın ikinci çeyreğinde başlayan, üçüncü çeyrekle beraber kendini iyiden iyiye hissettiren bir sürecin sonucu. Öyle ki, 2018 yılının ekonomi gündemi açısından (döviz kurlarındaki keskin hareketler, faizdeki yükseliş, fiyatlama davranışlarının bozulması vb.) bir hayli sıcak geçen üçüncü çeyreğinde otomobil pazarı %49,3 düzeyinde daralmış; bu daralma takip eden dördüncü çeyrekte %50 düzeyine ulaşmıştı. Otomobil pazarı 2019 yılına da pek parlak başlamış değil. İlk çeyrekte daralma oranı %43,7 olurken ikinci çeyrekte ise bu oran %43 olarak gerçekleşti. Aşağıdaki şekilde, 2018 yılının başından geride bıraktığımız Haziran ayının sonuna kadar çeyrekler halinde otomobil satışlarının görünümü yer alıyor.

ŞEKİL 2: 2018 Yılının Başından Bu Yana Çeyrekler İtibarıyla Otomobil Satışlarının Görünümü (Kaynak: ODD)

şekil2

2019 yılının ilk altı aylık döneminde ülkemizde otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre %43,3 düzeyinde azalırken bu dönemde yapılan satışlar da 156 bine kadar geriledi. Hafif ticari araç pazarının da değerlendirmeye alınmasıyla otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2019 yılı ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %45 daralmış durumda. Hiç şüphe yok ki bu durum, konut satışlarındaki gerileme ile birlikte tüketicilerin alım konusunda zorluk yaşadıklarının bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.

2018 yılının Kasım ayında başlayan ve iki kez uzatılan motor hacmi 1.6 litre altında kalan otomobillere uygulanan ÖTV oranlarındaki 15 puanlık indirim uygulamasının Temmuz ayının başı itibarıyla sona ermesi otomobil fiyatlarının yükselmesini de beraberinde getirecek. Hâlihazırda zayıflayan satışların bir de yükselen fiyatlarla nasıl değişim göstereceği merak konusu. Merak konusu olan başka bir husus ise sektörün tüm taleplerinin ardından vergi indirimi uygulamasının devam edip etmeyeceği. Yine bu köşeden sizlerle beraber takipte olacağız.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 5 Temmuz 2019 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s