Nüfusun %20’si Kazancın Yarısını Alıyor

Kaynakların etkin ve eşit olarak dağılmaması, çağımızın en büyük sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Aradan geçen zaman, dünya genelinde eşitliğin sağlanması yönünde iyileşmeler bir yana, eşitsizliğin giderek ve her bölgede giderek arttığına işaret ediyor.

Dünyada bölgeler itibarıyla farklılık gösteren gelir eşitsizliği Hindistan, Sahraaltı Afrika, Ortadoğu gibi bölgelerde en yüksek seviyelerine ulaşıyor. Öyle ki, Hindistan’da toplam gelirin yarısından fazlasını nüfusun yalnızca %10’luk kısmını oluşturan bir kesim alıyor.

Ülkemizde ise bu oran, hiç şüphe yok ki arzu edilen seviyeden çok uzakta olsa da, bir miktar daha iyimser bir görünüm çiziyor. Ancak ülkemizin yanında Avrupa ülkelerini koyduğumuzda bu iyimser görünüm yerini kara bulutlara bırakıyor. Öyle ki, geçtiğimiz günlerde Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) tamamlayıp kamuoyuyla paylaştığı “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması” sonuçlarına göre 34 Avrupa ülkesi arasında gelir eşitsizliğinin en fazla olduğu ikinci ülke Türkiye. Sırbistan’ın ardından ikinci sırada gelen ülkemizde nüfusun beşte birini oluşturan kesim toplam gelirin yarısını elinde tutuyor.

Gelir dağılımı hesaplamalarında temel alınan değerlendirme, toplumda en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik kesim ile en düşük gelire sahip yüzde 20’lik kesim arasında bir karşılaştırma yapma şeklinde karşımıza çıkıyor. Literatürde “P80/P20” oranı da verilen bu değerlendirme gelir eşitsizliğinin dönemler ve ülkeler itibarıyla karşılaştırılmasını da mümkün kılıyor. Öyle ki, söz konusu oranın yüksek çıkması, en yüksek gelire sahip ile en düşük gelire sahip gruplar arasında gelir seviyesinin büyük farklılıklar gösterdiğini, diğer bir deyişle gelir eşitsizliğinin yüksek olması anlamına geliyor.

Yukarıda temel sonuçlarından bahsettiğim Eurostat’ın Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırmasına göre 28 AB ülkesinde en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik kesim, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik kesimden ortalama 5,1 kat daha fazla gelire sahip. Bu fark Sırbistan’da 9,4 kat olurken Sırbistan’ın ardından gelir eşitsizliği konusunda ikinci sırada gelen ülkemizde ise 8,7 kat oldu. Araştırmaya konu olan 34 Avrupa ülkesinden gelir eşitsizliğinin en az olduğu ülkeler ise sırasıyla Slovenya, Çekya ve Slovakya oldu. Slovenya’da en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik kesim, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik kesimden yalnızca 3,4 kat daha fazla gelire sahip.

Benzer şekilde, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yapmış olduğu “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması”nın sonuçlarına göre ülkemizde en zengin %20’lik kesim toplam gelirin %47,4’ünü elinde bulunduruyor. Diğer yanda, en düşük gelrie sahip yüzde 40’lık kesim ise toplam gelirden yalnızca %17’lik bir pay elde edebiliyor.

Şüphesiz gelir eşitsizliği yalnızca ülkemizin ya da Avrupa ülkelerinin değil tüm dünyanın bir sorunu. Öyle ki, içinde bulunduğumuz yılın hemen başında yoksulluğa karşı çalışmalarıyla bilinen yardım kuruluşu Oxfam’ın, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun hemen öncesinde yayınladığı yıllık raporun sonuçlarına göre dünyanın en zengin 26 milyarderi, dünya nüfusunun yarısını oluşturan 3,5 milyar kişinin toplam varlığına eşit servete sahip. Diğer bir deyişle, dünya genelinde yalnızca 26 kişiden oluşan bir güruh, 3,5 milyarlık gruba denk. Eşitsizliğin boyutunu direkt olarak gözler önüne seren bir sonuç. Raporda nefesleri kesen bir başka sonuç ise, dünya çapında 2 bin 200 milyarderin toplam servetinin 2018 yılı boyunca her gün ortalama 2,5 milyar dolar artış göstermesi. Dünya Bankası’nın verilerine göre 3,4 milyar kişi ise günlük 5,5 doların altında bir kazanç ile hayatını sürdürmeye çalışıyor.

Güzel bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 24 Temmuz 2019 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s