Turizmde Güneş Açtı

Yaz mevsiminin son ayına girdiğimiz bu günlerde, 2019 yılındaki turizm performansımızla yüzlerimiz gülüyor. Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı aylık Sınır Giriş-Çıkış İstatistiklerini, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ise 2019 yılı ikinci çeyrek Turizm İstatistiklerini yayınladı.

Yılın ilk altı ayında ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %13,2 düzeyinde artarak bu dönem için tarihteki en yüksek seviyesine ulaştı.

Bildiğiniz ve bu satırlardan daha önce de tekrarladığımız gibi 2016 yılında ülkemizde yaşanan üzücü olaylar turizm sektörünü zayıflatan etmenler olarak geride kalmış; 2017 yılı ise sektörün toparlanma yılı olarak belirlenmişti. Toparlanma sürecini hızlı ve etkin geçiren ülkemiz 2018 yılında 40 milyon yabancı turist hedefine çok yaklaşarak bu alandaki performansını yukarı taşıdı. 2018 yılının tamamına baktığımızda ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısı 2017 yılına kıyasla %21,8 düzeyinde artarak 39,5 milyon kişiye ulaşmıştı. Böylesine güçlü bir performansın sergilendiği 2018 yılının hemen ardından hız kesmeden yoluna devam eden turizm sektörü, 2019 yılının ilk yarısında da büyümesine devam etti. Aşağıdaki şekilde, 2017 yılından bu yana aylar itibarıyla ülkemize gelen yabancı turist sayısı milyon kişi bazında yer alıyor.

ŞEKİL 1: 2017 Yılından Bu Yana Ülkemizi Ziyaret Eden Yabancı Turist Sayısı 

Şekil1
Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı.

Yılın ilk altı aylık döneminde ülkemize gelen her 100 yabancı turistten 15’i Rusya Federasyonu’ndan gelirken 10’u Almanya’dan, 7’si ise Bulgaristan’dan geldi. Avrupa ülkelerinden ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısı 2019 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,7 artış gösterdi. Aynı dönemde önemli derecede artış gösteren ülkeler arasında Meksika, Hindistan, Libya ve İspanya var.

Öte yandan, TÜİK’in açıkladığı Turizm İstatistikleri de, yılın ilk yarısında turizm gelirimizin 2018 yılının ilk altı aylık dönemine kıyasla %9,9 oranında artarak toplam 12,6 milyar dolara ulaştığını ifade ediyor. Aylara göre baktığımızda Nisan ayında elde ettiğimiz gelirde %10,3’lük artış, Haziran ayında elde ettiğimiz turizm gelirinde ise %18,7’lik artış dikkat çekiyor.

Bu kadar iyi haberin ardından yüzümüzün gülümsemesini bir miktar sekteye uğratan bir şey varsa o da maalesef turist başına düşen harcama miktarını bir türlü yukarıya çekemememiz. 2019 yılının ikinci çeyreğinde ortalama bir yabancı turist başına düşen harcama 2018 yılının aynı dönemindeki 636 dolar seviyesinden 625 dolara geriledi.

Aylar itibarıyla baktığımızda da gerilemeyi rahatlıkla görebiliyoruz. Aşağıdaki şekilde, 2018 ve 2019 yıllarının ilk altı ayları itibarıyla ortalama bir yabancı turist başına düşen harcama tutarı yer alıyor.

ŞEKİL 2: 2018 ve 2019 Yılları Ocak-Haziran Dönemlerinde Yabancı Turist Başına Düşen Ortalama Harcama Tutarı

Şekil2
Kaynak: TÜİK.

Hiç şüphesiz, sahip olduğumuz kültürel ve turistik değerlerin de kıymetini bilerek ülkemizin sahip olduğu bu potansiyeli daha da etkin bir şekilde kıymetlendirmek için etkili ve istikrarlı adımlar atmalıyız. Ülkemizdeki hazineye kıyasla eli daha zayıf olan ülkelerin turist başına 1.500-2.000 dolar harcama seviyelerinde dolaştığı bu oyunda daha rekabetçi konuma ulaşmayı başarmalıyız.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 2 Ağustos 2019 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s