İnternet Kullanımı Artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her yıl yapılan Hanehalkı Bilişim Teknolojileri (BT) Kullanım Araştırması’nın 2019 yılı sonuçları ülkemizde internet erişiminin ve kullanımının geçen seneye göre arttığını gösteriyor.

2018 yılının Nisan ayı ile 2019 yılının Mart ayları arasındaki on iki ayı kapsayan dönemler itibarıyla, ülkemizde evden internete erişim imkanı olan hanelerin oranı %83,8’den %88,3’e yükselirken yine aynı dönemde internet kullanan bireylerin oranı ise %72,9’dan %75,3’e yükseldi.

TÜİK’in yapmış olduğu araştırmaya göre son üç ay içerisinde internet kullanan bireylerin oranı %71’den %74’e yükselirken hayatlarında hiç internet kullanmayan bireylerin oranının hala görece yüksek olması ise dikkat çekti. Öyle ki, 2019 yılında düşüş gösterse de her 100 kadından 31’i hayatında henüz internet kullanmadı.

ŞEKİL 1: 2004-2019 Döneminde Hanelerde İnternet Erişimi ve Kullanımı Oranları

şekil1
Kaynak: TÜİK.

 

Bölgeler itibarıyla internet erişimi oranı da değişiklik gösteriyor. Buna göre, İstanbul’da her 100 hanenin 96’sında evden internet erişimi mümkün iken bu oran Batı Karadeniz’de %80,2’ye; Batı Marmara’da ise %79,7’ye geriliyor.

İnternet üzerinden kadınlar erkeklerden daha çok alışveriş yapıyor

Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırmasının bir başka dikkat çekici sonucu ise internet üzerinden yapılan alışveriş oranında görülen artış. İnternet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi veren ya da satın alan 16-74 yaş grubundaki bireylerin oranı, 2018 yılı Nisan ayı ile 2019 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde %34,1 oldu. Önceki yılın aynı döneminde bu oran %29,3 olarak gözlendi.

Cinsiyete göre İnternet üzerinden alışveriş yapma oranı erkeklerde %38,3 olarak gerçekleşirken kadınlarda %29,9 oldu. Bu oranlar bir önceki yılın aynı döneminde sırası ile %33,6 ve %25 olarak gözlendi.

Tarih boyunca zaferlerle süslediğimiz Ağustos ayını geride bırakıyoruz. Bundan 79 yıl önce bugün, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’un yıl dönümünde, ülkemizi vatan kılan tüm kahramanlarımız saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 30 Ağustos 2019 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


indir

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s