Otomobil Pazarı Daralıyor

Bundan iki ay önce yine bu köşede siz değerli okuyucularımızla buluştuğumuzda otomobil ve hafif ticari araç pazarında geçtiğimiz yılın güz aylarından bu yana keskin bir gerilemenin yaşandığından bahsetmiştik. Geride kalan iki ayda gerek otomobil gerekse de hafif ticari araç pazarında daralma devam etti.

Ağustos ayında otomobil pazarı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %20 daralırken bu oran yılın ilk sekiz ayında ise %44’e ulaştı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) her ay yayınlamış olduğu istatistiklere göre ülke genelinde otomobil satışları yılın ilk sekiz aylık döneminde geçen yıla göre %44 oranında azalarak 193 bine geriledi. 2018 yılının aynı döneminde otomobil satışları 345 bin düzeyinde gerçekleşmişti. Otomobil satışlarındaki bu azalış Ağustos ayı özelinde de gerçekleşti. Aşağıdaki şekil 2018 yılının başından bu yana otomobil satışlarındaki görünümü veriyor.

ŞEKİL 1: Ocak 2018 – Ağustos 2019 Döneminde Ülkemizde Otomobil Satışları 

şekil1
Kaynak: ODD.

Otomobil pazarındaki daralma ve görece zayıf görünüm kendisini sadece satışlarda değil aynı zamanda trafiğe katılan araç sayısında da gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yayınlamış olduğu Motorlu Kara Taşıtları istatistiklerine göre Temmuz ayı itibarıyla trafiğe kaydı yapılan otomobil sayısı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %31,5 azaldı. Hatırlatmakta fayda var: Temmuz ayı itibarıyla ülkemizde otomobil satışları da %63,4 düzeyinde gerilemeyle 15 bin seviyesinde gerçekleşmişti. 2018 yılının Ocak-Temmuz ayları arasındaki dönemde trafikteki toplam araç sayısı 299 bin artarken bu sayı 2019 yılının aynı döneminde yalnızca 96 bin oldu. Şekil 2 ise 2018 yılının başından bu yana trafiğe kaydı yapılan otomobil sayılarını gösteriyor.

ŞEKİL 2: Ocak 2018 – Ağustos 2019 Döneminde Ülkemizde Trafiğe Kaydı Yapılan Otomobil Sayıları

şekil2
Kaynak: TÜİK.

Her 9 otomobilden birinde 06 plaka takılı

Temmuz ayında trafiğe kaydı yapılan otomobillerin illere göre dağılımına baktığımızda %23,1 ile İstanbul’un ilk sırada geldiğini görürken Ankara ise %11,8 ile ikinci sırada geliyor. Her iki araçtan biri ise aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’nun bulunduğu ilk beş ilden birinde trafiğe katılıyor.

Geçtiğimiz yıla kıyasla keskin bir şekilde düşen otomobil satışlarından sonra sektör temsilcileri sona eren vergi indiriminin yıl sonuna kadar devam etmesinin sektör görünümü için faydalı olacağı fikrinde birleşmiş durumda. Son günlerde düşüşe geçen faiz oranlarının pazarı olumlu etkileyeceğini ifade eden sektör temsilcileri vergi indiriminin de devam ettirilmesi durumunda yılın kalan kısmında pazarın kendini bir miktar toparlayacağı yönünde fikir beyan ediyor.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 13 Eylül 2019 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a2.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s