Rekabetçilikte Lojistik Uyarısı

Dünya Bankası’nın da aralarında bulunduğu uluslararası kurum ve kuruluşlar; lojistik, yenilikçilik, rekabetçilik vb. gibi alanlarda belli teknikler vasıtasıyla endeks ve raporlar oluşturarak ülkeler ve dönemler arasında karşılaştırma yapmayı ve değerlendirme sunmayı olanaklı hale getiriyor.

Daha önce siz değerli okuyucularımızla bu satırlardan rekabetçilik ve yenilikçilik ile ilgili endeks ve raporlara ilişkin değerlendirmelerimi paylaşmıştım. Bu haftaki buluşmamızda da, küresel ticaretin olmazsa olmaz unsurlarından birisi lojistik üzerine yapılan uluslararası en önemli çalışmaların başında gelen “Lojistik Performans Endeksi”ni esas alacağım.

Her iki yılda bir ülkelerin lojistik alanındaki performanslarını çeşitli alt kırılımlar itibarıyla değerlendirerek kamuoyuyla paylaşan Dünya Bankası’nın 2018 yılı Lojistik Performans Endeksi’ne göre ülkemiz 160 ülke arasında kendisine 47. sırada yer buldu. 2016 yılı raporuna göre 13 sıra kaybeden ülkemiz için bu gerileme bir uyarı niteliğinde. Öyle ki, lojistik performansımızdaki bu zayıflama küresel ticaret arenasında rakipleriyle çetin bir mücadelenin içinde olmak zorunda kalan ürünlerimiz ve firmalarımız için rekabetçilik gücünde de bir kayıp olarak nitelendirilebilir.

ŞEKİL 1: Ülkelerin Lojistik Performansları ile Rekabetçilik Performansları Arasındaki İlişki 

şekil1
Kaynak: Küresel Rekabetçilik Endeksi ve Lojistik Performans Endeksi

Dünya Bankası Lojistik Performans Endeksi’ni ilk kez 2007 yılında yayınlamış ve 2007 yılında ülkemiz 30. sırada yer almıştı. Takip eden dönemde özellikle gümrük alanındaki iyileştirmelerle beraber uluslararası ticaretteki rakiplerini geride bırakan Türkiye 2014 yılından itibaren ise bu iyimser performansını kaybetti ve bu sefer de listede aşağıya doğru hareket etmeye başladı. 2012 yılında 27. sırada yer alan ülkemiz 2014 yılında 30.luğa, 2016 yılında 34.lüğe, 2018 yılında ise 13 sıra birden kaybederek 47.liğe geriledi.

Yukarıda ülkelerin nihai lojistik performans endekslerinin oluşturulmasında alt kriterlerin esas alındığından bahsetmiştik. Ülkemiz lojistik performansın altı temel kriterle değerlendirildiği raporda yer alan “Gümrük” başlığında 58’inci, “Rekabetçi Fiyatlar” başlığında 53’üncü, “Lojistik Yeterlilik” başlığında 52’inci, “Zamanında Teslimat” başlığında 44’üncü, “Altyapı” başlığında 33’üncü, “İzleme ve Takip” başlığında ise 42’inci sırada yer aldı.

Küresel Lojistik Performansı Endeksinde en fazla düşüş yaşanan başlıklar ise 22 basamak düşüş ile “Gümrük”, 18 basamak düşüş ile “Rekabetçi Fiyatlar” ve 15 basamak düşüş ile Lojistik Yeterlilik” kriterleri oldu.

Geçmiş dönemlerde en fazla iyileşmenin sağlandığı ve özellikle yeni hayata geçirilen uygulamalarla gerek ticaretin kolaylaştırılmasına gerekse de gümrüklerdeki riskin azaltılmasına yönelik çalışmaların etkisiyle en iyi performansımızı gösterdiğimiz gümrük alanındaki 22 basamaklık düşüş, 2018 yılı Lojistik Performans Endeksi’nin ülkemize yaptığı en önemli uyarılardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü lojistik performans endeksimizdeki zayıflama ticaret maliyetlerinin de artışıyla beraber hareket etmekte ve bu durum hem ürünlerimiz hem de firmalarımız açısından uluslararası pazarlardaki rekabetçilik gücümüzde önemli derecede bir gerilemeyi ifade ediyor.

Önümüzdeki yıllarda başta gümrük alanında olmak üzere uluslararası ticaretin en önemli bileşenleri olan altyapı, lojistik yeterlilik, zamanlama, rekabetçi fiyatlar vb. gibi unsurlarda ilerleme sağlamamız, ülkemizin dış ticarette tekrar rekabetçi bir güce kavuşması için gerekli hususların başında geliyor. Bunun yanında lojistik performansımızı iyileştirici altyapı yatırımlarının etkin bir şekilde sürdürülebilirliğinin sağlanması ve özellikle gümrük alanında çağımızın en büyük gereklerinden birisi olan dijital dönüşümün sağlıklı bir şekilde sağlanması da büyük önem arz ediyor.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 11 Ekim 2019 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s