Konuta Faiz Dopingi

Her hafta bu köşede buluştuğumuz değerli okuyucularımız hatırlayacaklardır, bu satırlardan fırsat buldukça konut sektöründeki gerek satışlar gerekse de fiyatlar yönünden görünümü incelemeye çalışıyoruz. Malumunuz olduğu gibi, 2018 yılının yaz sonundan itibaren ekonomimizde yaşanan kırılganlıklarla beraber yükselen faiz oranları, konut satışlarını da olumsuz etkilemişti.

Öyle ki, 2019 yılına geldiğimizde konut satışları Ağustos ayına kadar geçen yıla göre azalmayı sürdürmüştü. Ancak son dönemde faiz oranlarının da aşağıya yönlü çekilmesiyle beraber konut satışlarında da geçmişteki gibi artış oranları görmeye başladık.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay olduğu gibi Eylül ayına ilişkin Konut Satış İstatistiklerini yayınladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %15,4 düzeyinde artış gösterirken konut satışlarında %15,8 ile İstanbul yine en yüksek paya sahip oldu. TÜİK’in verilerine göre Eylül ayı konut satışlarında İstanbul’u sırasıyla Ankara ve İzmir izlerken konut satışlarının en düşük olduğu iller ise sırasıyla Hakkâri, Ardahan ve Şırnak oldu.

ŞEKİL 1: 2018 ve 2019 Yıllarında Aylar İtibarıyla Ülkemizde Konut Satış Sayıları 

şekil1.jpg
Kaynak: TÜİK.

Bu haftaki buluşmamızın başlığına da ismini verdiği gibi, piyasa faiz oranlarının aşağıya yönlü hareketiyle beraber konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş de konut satışlarının artış yönünde hareketini beraberinde getirdi. Geçmiş aylarda toplam konut satışlarındaki payı giderek azalan ipotekli satışlarda Eylül ayında dört katına varan bir artış söz konusu. 2018 yılının Eylül ayında 11 bin olan ülke genelindeki ipotekli konut satışları 2019 yılı Eylül ayına geldiğimizde yıllık bazda %410,2 artışla 58 bine yükseldi. Keza, geçtiğimiz Eylül ayında toplam konut satışlarının yalnızca %8,9’unu oluşturan ipotekli konut satışları 2019 yılı Eylül ayında %39,4 paya sahip oldu.

Geçtiğimiz dönemlerde keskin artışlarla dikkat çeken yabancılara yapılan konut satışlarında ise Eylül ayında yıllık bazda %25,6 azalış gözlemlendi. Eylül ayında en çok konut satışı 781 adet ile Irak vatandaşlarına yapılırken Irak’ı sırasıyla, 489 konut ile İran, 248 konut ile Rusya Federasyonu, 214 konut ile Suudi Arabistan ve 191 konut ile Kuveyt izledi.

Güzel bir hafta olsun.

Bu yazı 18 Ekim 2019 tarihinde HaberAnkara‘da yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s