Turizmde Rekor Yılı

2019 yılına başlarken geride bıraktığımız 2018 yılının ülkemiz turizmi için bir rekor yılı olduğundan ve yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızı da hesaba dahil ettiğimizde toplamda 46,1 milyonluk ziyaretçi sayısıyla şimdiye kadar ulaşılan en yüksek düzeye ulaşıldığından bahsetmiştik.

Ülkemiz için bir hayli karışık geçen 2016 yılının ardından hızla toparlanan turizm sektörü 2019 yılında da olumlu seyrini sürdürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı her ayın son iş gününde bir önceki ayın sınır giriş-çıkış istatistiklerini bizlerle paylaşıyor. Bakanlığın paylaştığı son Sınır Giriş-Çıkış İstatistiklerine göre ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısı yılın ilk 9 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %14,5 artış göstererek 36,4 milyona ulaştı. Turizm sektörümüz için ‘sezon’ olarak da kabul edilebilen Mayıs-Eylül ayları arasındaki dönemde ülkemize gelen toplam yabancı turist sayısı 2018 yılının aynı dönemine göre %15,2 artarak 27,7 milyona ulaştı.

2019 yılının Ocak-Eylül dönemi itibarıyla yurtdışında yaşayan ve ülkemizi ziyaret eden vatandaşlarımızı da hesaplamamıza dahil ettiğimizde ülkemizde misafir ettiğimiz toplam ziyaretçi sayısı 2018 yılının aynı dönemine göre %12,2 artarak 41,6 milyon kişiye ulaşıyor. 2019 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarında turizm sektörünün performansında olağanüstü bir değişiklik olmazsa vatandaşlarımızı da dahil ederek ülkemize gelen toplam ziyaretçi sayısının 50 milyon kişiyi aşacağını söylemek mümkün.

Toplam ziyaretçi ve yabancı ziyaretçi sayılarında rekorunu tazeleyen ülkemizde bir rekor haberi de turizm sektörümüzün incisi konumundaki Antalya’dan geldi. Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün verilerine göre 193 farklı ülkeden tatilcilerin tercih ettiği Antalya 2019 yılının başından bugüne kadar toplamda 15 milyonun üzerinde yabancı turist ağırlayarak rekor kırdı. 2018 yılının tamamında 13,6 milyon yabancı turist ağırlayan Antalya bu rekorunu Ekim ayı sonunda ulaştığı 14 milyon kişi ile revize etmişti.

Yılın Ocak-Eylül dönemi itibarıyla ülkemizi ziyaret eden yabancı turistlerin milliyetlerine baktığımızda kolayca tahmin edilebileceği gibi Rus turistlerin ilk sırada olduğunu görüyoruz. Ülkemize gelen her 100 yabancı turistten 16’sının Rusya Federasyonu’ndan geldiği 2019 yılının Ocak-Eylül döneminde ülkemizde misafir ettiğimiz toplam Rus turist sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %15,3 düzeyinde artış gösterdi. Söz konusu dönemde Avrupa’dan ülkemize gelen turist sayısında %18,2 artış gözlemlenirken Asya’dan gelen turist sayısı ise %10,6 artış gösterdi.

2019 yılının ilk 9 aylık dönemi dikkate alındığında bir önceki yıla göre artış gösteren turist sayısıyla birlikte turizm gelirlerimiz de artış gösterdi. Turizm gelirimiz, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %22 artış gösterirken yılın ilk 9 aylık döneminde ise %16 artarak 26,6 milyon dolara yükseldi.

Bu haftaki buluşmamızı sonlandırmadan konu turizm olduğunda değinmeden geçmememiz gereken turist başına düşen ortalama harcama miktarına da değinmek istiyorum. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar da dahil 2019 yılının Ocak-Eylül döneminde ülkemizi ziyaret eden ziyaretçilerin kişi başına ortalama harcama miktarı 649 dolar oldu. Dünya Bankası’nın en güncel verilerine göre ortalama ziyaretçi başına harcama miktarı Lüksemburg’da 4.761 dolar, Singapur’da 1.417 dolar, Slovakya’da 1.385 dolar, Çekya’da ise 757 dolar.

Güzel bir hafta geçirmeniz ümidiyle…

Bu yazı 27 Kasım 2019 tarihinde Ticari Hayat Gazetesi‘nde yayınlanmıştır.


a1.jpg

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s